جاوا چیست و به چه علت باید این زبان برنامه ‌نویسی را فرا بگیریم

یقینا تا به حال اسم جاوا (Java) را شنیده ‌اید، که ما در محتوای آموزش برنامه نویسی جاوا قصد داریم آن را به شما یاد بدهیم ، جاوا یکی از مورد علاقه ترین زبان ‌های برنامه ‌نویسی دنیا که به علت چند سکویی (Cross Platform) بودن و همینطور پشتیبانی از خصوصیت شئ‌گرایی (OOP) مورد دقت اشخاص خیلی زیادی در دنیا قرار گرفته است.جاوا به طور رایگان در دسترس است.

و بدون اغراق می ‌توان آن‌ را شامل کاربرد ترین زبان‌ های برنامه‌ن ویسی مقاطع بالا دانست، در ادامه با مقاله آموزش برنامه نویسی جاوا  همراه باشید تا بیشتر با این زبان محبوب و تاریخچه ‌ی آن شناخت پیدا کنید . از آنجایی که در برنامه ‌نویسی اپلیکشین ‌های اندروید همچنین از این زبان به کار می برند.

می ‌توان یکی از پر اهمیت ترین علل هاس محبوبیت آن را، به ویژه در بین برنامه ‌نویسان ایرانی، همین علت دانست، خیلی از اشخاص برای نوشتن برنامه‌ های اندرویدی به دنبال آموختن جاوا می ‌روند، حال بیایید مقداری بیشتر با تاریخچه و شیوه شکل ‌گیری این زبان آشنا شویم.

درباره زبان جاوا

اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی آقای جیمز گاسلینگ و همکارانش از سختی زبان ++C احساس ناراحتی می ‌کردند و به همین علت تصمیم گرفتند، زبانی را خلق کنند که علاوه‌ بر قدرت زبان ++C از راحتی بیشتری دارا باشد، خوب است اطلاع داشته باشید آن‌ ها در ابتدا اسم Oak به مفهون “بلوط” را روی این زبان گذاشته بودند.ما را در محتوای آموزش برنامه نویسی جاوا دنبال کنید.

علت این کار هم این بود که یک درخت بلوط در بغل اتاق کار آقای گاسلینگ جای داشت، بعد از زمانی مدیران شرکت سان‌ مایکروسیستمز (شرکت گاسلینگ و همکارانش) تصمیم گرفتند اسم خوب تری را برای این زبان انتخاب کنند.برای این مفهوم به یک کافی ‌شاپ رجوع کردند.

و حدود نصف روز به بحث و تبادل نظر در این باره پرداختند و در آخر تصمیم بر این شد که از مخفف اسم های خودشان به معنی James Gosling و Arthur Van Hoff و همینطور Andy Bechtolsheim به کار ببرند و در پایان اسم Java را بر روی این زبان گذاشتند، هرچند در نقل قولی بیان شده Arthur و Andy که در گروه اولیه بودند بعد از مدتی از شرکت سان جدا شده.

و در ادامه جیمز گاسلینگ به همراه دو فرد از کارمندان سان‌مایکروسیستمز به اسم ها Mike Sheridan و Patrick Naughton به همراه آقای گاسلینگ توسعه‌ی زبان جاوا را زیر نظر اسم پروژه‌ی سبز (Green) ادامه داده و بعد با عوض کردن اسم به جاوا آن را انتشار داده اند.

ولی چیزی که آشکار است جیمز کاسلینگ کانادایی نقشی ضروری در ابداع این زبان داشته است.از آنجایی که مراسم اسم گذاری در یک کافی ‌شاپ انجام گرفته بود برای نشانه این زبان از یک “فنجان قهوه‌ی داغ” به کار برده شد، هرچند بعضی می ‌گویند جیمز گاسلینگ به مدلی قهوه که در جزیره ‌ای به اسم Java (در اندونزی) وجود داشت علاقه‌ی زیادی نشان می داد.

و اسم جاوا همچنین از همین مدل قهوه گرفته ‌شده است، در آخر در سال ۱۹۹۵ زبان Java بواسطه شرکت Sun Microsystems ارائه و پس از آن بواسطه اواکل خریداری شد.همراه ما در آموزش برنامه نویسی جاوا باشید.

مقاصد اولیه ‌ی جاوا

همانطور که بیان کردیم جیمز گاسلینگ این زبان را با مقصود جایگزینی برای ++C پیشرفت داد، از این جهت مقاصد خاصی همچنین برای آن در نظر گرفته شد که عبارت بودند از :

  • راحت و معروف بودن
  • توانایی شئ‌گرایی قدرتمند
  • کارایی و کارکرد زیاد و بهینه
  • توانایی انتقال و پرتابل بودن
  • ضریب اطمینان زیاد و خطای کم
  • زبانی فعال با توانایی نخ‌کشی (Treading)

پلت فرم جاوا

پلت‌فرم‌ های جاوا در ادامه مقاله آموزش برنامه نویسی جاوا معرفی شدند. تمام توسعه ‌دهنده‌ هایی که از زبان جاوا به کار می برند، برای اجرای برنامه ‌های خود باید از این پلت ‌فرم‌ ها کار کنند. پلت ‌فرم‌ های جاوا از دو قسمت اساسی رابط ‌های برنامه نویسی کاربردی (API) برای جاوا و ماشین مجازی جاوا (Java Virtual Machine یا به اختصار JVM) صورت داده شده است.

ماشین مجازی جاوا (JVM) چه چیزی است ؟ در واقع JVM همان چیزیست که شعار مشهور این زبان (یک دفعه بنویس، همه جا اجرا کن) را محقق می ‌سازد، ماشین مجازی جاوا دو مقصود اولیه را دنبال می ‌کند:

  • بوجود آوردن فضایی برای اجرای برنامه در سیستم‌ های متفاوت
  • وظیفه‌ ی مدیریت و بهینه‌ ساختن منابع حافظه‌ی آن سیستم

زمانی که شما یک برنامه را به زبان جاوا می ‌نویسید و آن را کامپایل می ‌کنید در اصول برنامه‌ی شما به گروهی کد هایی به‌ اسم “بایت‌کد” تبدیل می ‌شود، ماشین مجازی فقط این بایت ‌کد ها را می فهمد،  آن‌ ها را دریافت کرده و طبق  تنظیماتش آن‌را مختصصا برای یک سیستم ‌عامل خاص کامپایل و دارای اجرا است.

بعد از آموزش برنامه نویسی جاوا چه برنامه ‌هایی را می شود با زبان جاوا نوشت؟همانطور که بیان کردیم، جاوا یک زبان چند سکویی است، در نتیجه شما می ‌توانید با به کار بردن از آن برای سیستم‌ عامل‌ های متفاوتی مثل ویندوز، لینوکس، او‌اس‌ایکس، اندروید، وب و… برنامه ‌نویسی کنید، در واقع یک دفعه برنامه‌ی خود را بنویسید و همه ‌جا آن ‌را به کار ببرید!

در ایران همچنین برنامه ‌های خیلی زیادی (به ویژه نرم‌افزارهای دولتی) با این زبان پیشرفت یافته ‌اند، در نتیجه شما با آموختن جاوا به اندازه ای می ‌توانید به بازار کار خیلی خوبی امیدوار باشید، در کشور های دارای توسعه مثل استرالیا، کانادا، انگلستان و آمریکا وضعیت از این همچنین خوب است و تقریبا سرمایه‌گذاری‌ های زیادی روی آن می ‌شود.

در دوره های آموزش برنامه نویسی جاوا همانطور که مشاهده می کنید زبان جاوا بعد از جاوا اسکریپت و SQL سومین زبان پر کاربرد در جهان به شمار می رود.لطفا Java را با JavaScript غلط نگیرید!خیلی از اشخاص مبتدی این دو زبان را یکسان می‌ دانند و در نکاتی این دو را به جای هم فرا می گیرند، جاوا اسکریپت همانطور که از اسمش مشخص است یک زبان اسکریپت ‌نویسی به شمار می ‌آید.

و برای نوشتن برنامه ‌های سمت کلاینت و در مرورگر به کار برده می ‌شود که بواسطه شرکت Netscape طراحی و انتشار یافته ، این زبان اکثرا در پویاسازی صفحات وب مورد کاربرد قرار می گیرد و بواسطه مرورگر اجرا شده و در مدل پیش‌فرض توانایی اجرا شدن روی سیستم ‌عامل ‌های متفاوت را ندارد.

با ما در سئو تهران همراه باشید.

شماره تماس و ارتباط در تلگرام و واتساپ

09367511706

“شما می توانید ما را در شبکه های اجتماعی Facebook ،Telegram و instagram دنبال کنید“

پشتیبانی سایت

اداره پیج اینستاگرام

ادمین اینستاگرام