می خواهم برنامه نویس وب شوم از کجا باید آغاز کنم

پرسش بالا در مقاله آموزش برنامه نویسی وب جواب داده می شود، پرسشی است که بیشتر اشخاص زمان آغاز به یادگیری مباحث برنامه نویسی وب، با آن روبرو می ‌شوند. ولی به راستی، اگر بخواهیم برنامه‌نویسی وب را شروع کنیم، باید از چه زبانی آغاز کنیم؟ چه مواردی باید رعایت شوند؟ اول احتیاج است تا چند معنی کاربردی را در حیطه برنامه نویسی وب، بررسی کنیم.

در کل 2 مدل وب‌ سایت داریم، که آنچه که در مقاله آموزش برنامه نویسی وب عنوان شده وب ‌سایت های استاتیک یا ایستا و وب‌ سایت ‌های داینامیک یا پویا.

1- وب‌ سایت ‌های استاتیک یا ایستا :

وب سایت ‌های ایستا یا استاتیک، به وبسایت‌ هایی بیان می‌ شود که محتوا ثابت است و به مفهوم اضافه کردن محتوای بروز، باید دوباره کدنویسی کرد. بطور نمونه شما یک وب‌ سایت با 5 صفحه دارید و به مفهوم افزودن صحفه بروز، باید دوباره کد نویسی کنید.

و دیگر صفحات را همچنین به مفهوم دسترسی به این صفحه ویرایش کرده و پیوند به این صفحه بروز را ایجاد کنید. به همچنین وب ‌سایت‌ هایی، وب ‌سایت ایستا بیان می ‌شود.با ما در مقاله ی آموزش برنامه نویسی وب همراه باشید.

2- وب ‌سایت‌ های داینامیک یا فعال :

وب ‌سایت‌ های فعال، در برابر وب ‌سایت ‌های ایستا جای دارند و کار با این مدل وب ‌سایت‌ ها، به مراتب راحت تر و همچنین خوب است. در وب ‌سایت ‌های فعال، شما یک دفعه کدنویسی هسته را صورت می ‌دهید و بعد با راحتی می ‌توانید مباحث را انتشار دهید.ما را در محتوای آموزش برنامه نویسی وب همراهی کنید.

به طور نمونه اگر با سرویس‌ های بلاگ ‌دهی سروکار داشته و شناخت دارا باشید، می ‌توانید سایتی دیزاین کنید که با به کار بردن از پنل مدیریت، داده‌ ها را بگیرد و به طور فعال در سایت نمایش دهد و در صورت منتشر کردن مباحث و محتوای جدید، نیازی به کدنویسی نباشد.

HTML نخستین زبان برنامه ‌نویسی وب

HTML که سر لغت عبارت Hypertext Markup Language است، یک زبان علامت گذاری به شمار می رود که به مفهوم بوجود آوردن ساختار و  قالب صفحه وب مورد کاربرد قرار می ‌گیرد. به یاری HTML می‌ توانید معین کنید که در صفحه وب خود چند قسمت دارید و محتوای هر قسمت را معین کنید.

زبان HTML، جزو لاینفک برنامه‌نویسی وب است و شما هر سایتی که خواستار باشید دیزاین کنید، به هر زبانی که باشد باید با به کار بردن از HTML ساختار نخست سایت خود را آماده کرده و بعد با به کار بردن از دیگر زبان ‌ها، کدنویسی دیگر قسمت ها را انجام دهید.

به طور نمونه می ‌خواهید معین کنید که سایت شما 4 بخش با عناوین سربرگ، ستون کناری، کادر محتوا و پا صفحه دارا باشد. باید در شروع کار با به کار بردن از HTML این بخش را ایجاد و تعریف کنید و بعد با به کار بردن از دیگر زبان ‌ها، کد‌نویسی‌  های دیگر قسمت ها را انجام دهید.

CSS زبان ویژه استایل دهی

زمانی که زبان HTML ارائه شده، صرفاً به مفهوم نمایش متن و تصویز ارائه شده بود و انتظار نمی‌ رفت تا سایت ‌های در حتل حاضر را بتوان با آن دیزاین کرد. همان‌طور که بیان کردیم، زبان HTML صرفاً ساختار سایت را دیزاین می‌ کند. به معنی اینکه شما تنها می ‌توانید معین کنید که سایت‌تان چه اسکلتی دارد؛ ولی نمی ‌توانید معین کنید که این اسکلت‌بندی، به چه مدلی باشد.

به مغهوم بهتر کردن سایت ‌های دیزاین شده و همین طور مدل دهی به وب ‌سایت ‌ها و برطرف کردن نواقص زبان HMTL، زبان CSS ارائه شد. CSS که مخفف Cascade Style Sheets است، یکی دیگر از زبان‌ های نمادگذاری تحت وب است که به راهبرد این امکان را می‌دهد.

تا معین کند که در صفحه وب دیزاین شده، هر کدام از اجزای سایت، چه مدل و ابعادی دارا باشند. در حقیقت زبان CSS به مفهوم کامل کردن طراحی ارتباط کاربری وب ‌سایت ارائه شده است.همراه ما در آموزش برنامه نویسی وب باشید.

جاوا اسکریپت اولین زبان اسکریپت ‌نویسی زیر نظر وب

پس از ارائه زبان ‌های HTML و CSS، احتیاج زیادی به یک زبان احساس می‌ شد تا به کاربر این ممکن را بدهد که بتواند در جهت کاربر بازدید کننده، برنامه ‌نویسی بخصوصی انجام دهد. زبان HTML صرفاً به مفهوم دیزاین ساختار سایت مورد کاربرد قرار می ‌گیرد.

ولی به مفهوم انجام بعضی امور، مثل اعتبارسنجی فرم‌ ها، برقراری مرتبط سازی با سرور و انجام بعضی امور جهت کاربر و مواردی از این دست، زبان HTML قدرت لازم را ندارد. به مفهوم برطرف کردن این اشکال، در سال 1995، زبان برنامه ‌نویسی livescript که پس از آن به جاوا اسکریپت تغییر اسم داد، ارائه گردید.

متأسفانه غلطی که اکثر کاربران می‌ کنند، این است که این زبان برنامه نویسی را با جاوا باهم به غلط می ‌گیرند و  این برداشت را دارند که این زبان، از زیر مجموعه زبان جاوا است. در صورتی که این گونه نیست.به یاری زبان جاوا اسکریپت شما می‌ توانید در وب ‌سایت خود، بر روی بخش های دیگر وب‌ سایت کنترل داشته.

و کارکرد قسمت های متفاوت وب‌ سایت را مدیریت کرده و یا حالات و وضعیت خاصی را پیاده ‌سازی کنید. در کنار مهم بودن که جاوا اسکریپت دارد، کتابخانه ‌های آن همچنین خیلی مهم هستند. تکنولوژی Ajax همچنین بر پایه جاوا اسکریپت درست شده است.ما را در محتوای آموزش برنامه نویسی وب همراهی کنید.

همینطور در مقاله ی آموزش برنامه نویسی وب، جاوا اسکریپت شامل کتابخانه‌ هایی است که هر یک می ‌توانند در بخش های متفاوتی ، کاربرد داشته باشند به طور نمونه jQuery و یا AngularJS هر کدام پلتفرم های اساسی برای دیزاین صفحه ‌های وب به شمار می روند.

jQuery یکی از پر اهمیت ترین کتابخانه ‌های جاوا اسکریپت

در آموزش برنامه نویسی وب به شما آموزش داده می شود که jQuery یکی از کتابخانه‌ های جاوا اسکریپت است که به مفهوم آسان تر کردن کدن ویسی به زبان جاوا اسکریپت، مورد کاربرد قرار می ‌گیرد. در جاوا اسکریپت به مفهوم انجام بعضی امور، احتیاج بود تا حجم زیادی از کد ها نوشته و پیاده سازی شود. این کار اضافه بر اینکه حجم صفحات را زیاد می کرد، سبب افزایش زمان کد نویسی همچنین می ‌شد.

و اشکالات زیادی را در بر داشت. یک سری از این مطالب کد نویسی شده و آماده هستند و به مفهوم دسترسی به این بخش کد ها و انجام آن کار، به جای نوشتن حجم زیادد کد های جاوا اسکریپت، لازم است تا با به کار بردن از قوانین و دستور های معین شده برای jQuery، همان کار را با چند خط کد صورت دهید.با ما در سئو تهران همراه باشید.

شماره تماس و ارتباط در تلگرام و واتساپ

09367511706

“شما می توانید ما را در شبکه های اجتماعی Facebook ،Telegram و instagram دنبال کنید“

پشتیبانی سایت

اداره پیج اینستاگرام

ادمین اینستاگرام