اثر پروانه ای در بازاریابی

اثر پروانه ای در بازاریابی یک اصل مهم و اساسی در حوزه جذب مشتری است اما در ابتدا باید به بررسی دقیق این مفهوم بپردازیم و بدانیم اثر پروانه ای چیست و چه کاربردهایی دارد؟

حال در اینجا به توضیح مختصری درباره اثر پروانه ای می دهیم.اثر پروانه ای اصطلاحی است که اولین بار ادوارد لورنز برای توضیح  اثر عوامل به ظاهر بدون ارتباط به یک واقعه بزرگتر به کار برد ، مثلا بال زدن یک پروانه در تایلند می تواند باعث ایجاد یک طوفان  در تگزاس شود.

در بازاریابی این مفهوم به فعالیت های کوچک و در ظاهر غیر مرتبط به هم ،گفته  می شود . شبکه های اجتماعی یک نمونه بی نظیر برای اثر پروانه ای در بازاریابی می باشد . یک محصول محلی که با ذوق و خلاقیت یک هنرمند تولید شده است و از طریق اینستاگرام منتشر شده است ممکن است یک تاجر ثروتمند را مجذوب و شیفته خود کند .

ایجاد تغییرات مثبت در طراحی یک رستوران بر اثر بازاریابی پروانه ای تاثیر زیادی در بالا رفتن میزان فروش دارد .

یا یک تغییر هرچند کوچک در چیدمان یک فروشگاه ممکن است فروش آن فروشگاه را چندین برابر افزایش دهد.

نمونه های زیاد دیگر که شما حتما تا به حال به آن توجه و برخورد کرده اید اینها همه نمونه هایی از اثر پروانه است.

موضوعی که باید در مورد اثر پروانه در بازاریابی برای شما باید توضیح دهیم  اینست که فعالیت های هرچند کوچک در مورد معرفی خود و محصول خود را به تاخیر نیندازید همین فعالیت های کوچک ممکن است در کسب و کار شما طوفان به پا کند.

کاربردهای اثر پروانه ای

معنای اثر پروانه ای این است که اتفاقات و تغییرات زندگی ما حتی اگر کوچک باشد، ممکن است سرنوشت ما را به صورت کامل تغییر دهد.

در کسب و کارهای مختلف اثر پروانه ای را می توانیم به وضوح مشاهده کنیم زیرا گاها با یک تغییر کوچک آینده آن شغل و حرفه به طور کلی عوض می شود.

جالب است بدانید که تفاوت بین برندهای بزرگ با برندهای کوچک در توجه به جزئیات است. جزییات است که مشخص می‌کند شما در کسب و کار یک خود برند معروف و معتبر باشد یا نه؟

مشتریان شما را انتخاب کنند یا خیر؟ و همین جزییات است که تفاوت بسیار زیادی را بین برندهایی که  موفق هستند و برندهایی که شکست خورده را به وجود می آورد.

فروشگاه‌های اینترنتی نیز از همین روش وپایه پیروی می‌کنند و جالب است بدانید که یک فروشگاه موفق و یک فروشگاه ناموفق تا حدود نود  درصد از کارهایشان شبیه به هم است. هر دو وقت زیادی برای راه اندازی کسب و کار خود می گذارند.

هردو محصولات خود را در سایت قرار می‌دهند و تولید محتوا می‌کنند و هر دو برای بازاریابی و تبلیغات هزینه می‌کنند.هر دو فروشگاه دارند ودر نگاه اول هردو موفق هستند.

اما فروشگاه موفق در بیست  درصد از کارهای به ظاهر کوچک و بی‌اهمیت خود دقیق می‌شودوبه جزئیات اهمیت می دهد و آنها را به بهترین شکل انجام می‌دهد و به موفقیت بزرگی دست می یابد.

اثر پروانه ای چه تاثیری در زندگی روزمره دارد؟

اثر پروانه ای با توجه به این نظریه  می گوید که هنگامی یک پروانه پرواز می‌کند، ارتعاشی از بال زدن این پروانه به‌وجود میاد که این لرزش ها و ارتعاشات می تواند باعث شروع یک طوفان بزرگ و عجیب بشود و البته نظریاتی  هم وجود دارد که این موضوع رو کاملاً تایید میکند .حتی فیلم‌هایی در رابطه با اثر پروانه‌ای ساخته شده که می توانید در گوگل سرچ کنید و فیلم‌ها رو مشاهده کنید.

در زبان عامیانه که بخواهیم برای شما توضیح دهیم دوستان تصمیماتی که ما برای زندگی خود می گیریم، می‌تواند به‌طور کلی سرنوشت ما رو تغییر بدهد.

مثلاً ببینید دانش‌آموزی که تازه کنکور داده است و دانشگاه قبول میشود ممکن است  چندین انتخاب برای رشته خود  داشته باشد و بین تحصیل در  داخل شهر خودش یا شهرهای دیگر حق انتخاب داشته باشد. اما موضوع اینه که انتخابی که این  فرد انجام می دهد می‌تواندبه‌طور کلی زندگی خود  را تغییر دهد. و اگر که شما قبلا در  این شرایط قرار گرفته باشید  کاملاً متوجه میشید که چقدر این موضوع اهمیت دارد.

اگر که تحصیل داخل یک شهر دیگر را انتخاب کنید خب کلاً مسیر زندگیتون تغییر میکند. اگر تحصیل داخل یک رشته دیگر و یا داخل شهر خودتون را انتخاب کنید مسیرتون عوض میشه و به طور کلی این سرنوشتی که می توانست در انتظار شما باشد تغییر میکند.

اگه بخواهم یک  مثال بهتر که امروزه بیشتر در جامعه ما اتفاق می افتد را بزنم، یک  دختر خانم را در نظر بگیرید که برایش  خواستگار می آید و از بین همه خواستگارها حق انتخاب دارد.اینکه این دختر خانم  کدامیک از موارد رو انتخاب کند و به قول معرف احساسی تصمیم نگیرد  و به حرف عقل و منطق خود گوش دهد به طور کلی سرنوشت  زندگی خود را تغییر میدهد .

و ممکن است  آینده‌ای برای دختر خانم  به وجود بیاید  که به طور کامل با آن چیزی که قبلا تصور می‌کرده متفاوت باشد. این یکی از بارزترین کاربردهای اثر پروانه‌ای در زندگی است.که ما در طول شبانه روز در تمام زندگی روزمره خود با آن مواجه هستیم ولی شاید تا به الان نمی دانستیم که اینها یک اثر پروانه ای است و این اتفاقات نشانه های اثر پروانه ای می باشد.

جمع بندی

در آخر می خواهیم به چند نکته مهم و ضروری به طور اختصار بپردازیم.

نکته  بسیار مهم در کاربرد اثر پروانه‌ای در مسائل بازاریابی و گردشگری لازم به توضیح است. این که اثر گذاری قطعی آن به زمان نیاز دارد اما قطعی است. چرخه‌ عمل اولیه تا عکس‌العمل نهایی ممکن است زمان باشد.

این نکته نیز قابل توجه است، که تا زمانی که هیچ گونه عامل بیرونی مانع آن نشود و باعث قطع شدن آن نشود چرخه تاثیرات ادامه خواهد داشت. و برای ایجاد عملکرد مثبت تنها چیزی که نیاز است پاداش یا تقویت است.

بیشتر بخوانید : طراحی سایت اقساطی

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

09218495036

instagram-seotehran  Telegram-seotehran  whatsapp-seotehran