الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست؟

در چند سال گذشته وقتی عبارتی را در گوگل سرچ می کردیم در کمال تعجب با یکسری صفحه اسپم شده رو به رو می شدیم، این صفحات انقدر ما را آزار می دادند که خیلی سریع از گوگل خارج میشدیم و به طور کلی بی خیال سرچ عبارت مورد نظر می شدیم.

برای مثال در گوگل سرچ می کردیم آموزش آشپزی، ولی متاسفانه گوگل آن چیزی که ما می خواستیم نمایش نمی داد! فکرش را بکنید که به جای آموزش آشپزی یک سری صفحات اسپم شده و بی ربط در ابتدای صف جستجو قرار می گرفتند.

به طوری که با باز کردن یکی از این وبسایت ها نه تنها نیاز ما به مطالعه مقاله ای در ارتباط با عبارت سرچ کرده را بر طرف نمی کرد، بلکه اگر خدایی نکرده دستمان به موس می خورد و روی عبارتی کلیک میشد هزاران صفحه تبلیغ باز میشد که فقط باعث عصبانیت ما را بیشتر می کرد.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که دلیل قرار گیری این وبسایت های بی کیفیت آن هم در ردیف اول گوگل چه بود!؟ دلیل آن این بود که بسیاری از وبمسترها به جای استفاده از یک محتوای با کیفیت که هدف کاربر از جستجو را برطرف کند، محتوای بی کیفیت و پر از کلمه کلیدی را در سایت قرار می دادند، به گونه ای که وقتی کاربر متن را می خواند نه تنها هیچ معنایی نداشت بلکه گنجاندن این تعداد کلمه کلیدی خواندن متن را برای او نفرت انگیر می کرد.

گوگل هم در این مدت بیکار نماند و تلاش کرد تا با آپدیت های جدید، چنین مشکلاتی را حل کند، و وبسایت های بی کیفیت این چنینی را به طور کلی حذف کند.

اولین الگوریتمی که برای مبارزه و از بین بردن چنین صفحاتی به وجود اورد، الگوریتم پاندای گوگل بود، که دقیقا مانند انیمیشن پاندای کنگفو کار به حذف و نابود کردن وبسایت های بی کیفیت که از محتوای کپی و فاقد معنا استفاده می کردند می پرداخت.

چیزی نگذشت که گوگل در به روز رسانی های جدید خود از الگوریتم جدیدی به نام پنگوئن گوگل رونمایی کرد، هدف این الگوریتم نیز مبارره با صفحاتی بود که از بک  لینک های اسپم استفاده می کردند.

اما در این مقاله قصد داریم که به برسی الگوریتم مرغ مگس خوار و کارایی آن در بهینه سازی سایت صحبت کنیم‌. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با مفهوم و کاربرد این الگوریتم آشنا شوید‌.

الگوریتم مرغ مگس خوار دقیقا چیه؟

وقتی کاربران با چنین مشکلات عجیب و غریبی روبه رو شدند، گوگل تصمیم گرفت که از الگوریتم هایی استفاده کند با استفاده از آن بتوان به معنای مقالات نیز توجه کرد، الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چاره ی این مشکل بود.

این الگوریتم دقیقا برای این طراحی شد که مچ وبمسترهایی را که به صورت فله ای کلمات کلیدی را در مقالات خود می ریختند و به طور کلی معنای محتوا را زیر سوال میبردند، بگیرد.

آنها با تولید محتوای بی کیفیت و پر از کلمه کلیدی بی معنا فقط می خواستند هرچه زودتر در صدر لیست جستجوی گوگل قرار بگیرند. در واقع این وبسایت های بی کیفیت کاری کردند که سایت های با کیفیت که دارای محتوای با معنا و اصولی بودند به طور کلی دیده نشوند.

در نهایت برای جبران این بی عدالتی و جریمه و از بین بردن چنین سایت های بی کیفیتی، در سال ۲۰۱۳ الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل با هدف مبارزه با سایت هایی که مقالات فاقد معنا و پر از کلمه کلیدی  را منتشر میکردند، معرفی شد. در واقع الگوریتم مرغ مگس خوار تکمیل کننده دو الگوریتم قبلی یعنی پاندا و پنگوئن گوگل بود.

سرعت و دقت بالای این الگوریتم باعث شد که نام آن را الگوریتم مرغ مگس خوار بگذارند. این الگوریتم با برسی دقیق محتوای سایت ها معنای عبارات را مورد تحلیل دقیق قرار می دهد زیرا از مترادف کلمات اطلاع دارد و اگر جایی از کلمات غیر مرتبط استفاده شود، یا اینکه کلمه کلیدی نا به جا و زیاد به کار رود، به جریمه کردن آن وبسایت می پردازد.

در واقع هدف گوگل از طراحی الگوریتم مرغ مگس خوار این بود که سایت هایی که تلاش میکنند و محتواهای با کیفیت و با معنا ارائه می دهند بیشتر دیده شوند.

در واقع گوگل با این آپدیت جدید کاری کرد که وبمسترها در تولید محتوای اصولی و سئو شده با یکدیگر رقابت کنند. و توجه خود را بر معنای عبارات و به کار بردن کلمات کلیدی به صورت اصولی بیشتر کنند.

به لطف طراحی الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل در حال حاضر اگر عبارتی مانند آموزش سئو را در گوگل سرچ کنید، با صفحاتی رو به رو می شوید که کاملا مطابق عبارت جستجو شده هستند و همه مقالات مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار می دهند.

این الگوریتم علاوه بر اینکه شما را به هدفتان می رساند، شما را با سایت های مفید دیگر نیز آشنا می کند و با پیشنهاد موضوعات مرتبط دیگر شما از شما دعوت می کنند که به ماطالعه آن مقالات نیز بپردازید.

چگونگی عملکرد الگوریتم مرغ مگس خوار

همانطور که در بخش های قبل بیان کردیم، الگوریتم مرغ مگس خوار به صورت کاملا دقیق معنا و مفهوم عبارات را برسی و تحلیل می کند و هدفش مبارزه با وبسایت های بی کیفیت و فاقد معنا است.

فرض کنید در گوگل سرچ میکنید بهترین رستوران های سنتی اصفهان، در اینجا مرغ مگس خوار گول مشغول به فعالیت می شود و علاوه بر جستجوی عبارت رستوران سایر کلمات مرتبط مانند کافه، فست فود، و علاوه بر اصفهان رستوران های سنتی شهرهای دیگر این استان را نیز به شما نمایش می دهد. تا بتوانید با خیال راحت با جستجو در این سایت ها به بهترین رستوران برسید.

 الگوریتم مرغ مگس خوار کاری کرد که به سایت های خوب توجه بیشتری شود و سایت هایی که محتواهای بی ربط تولید می کردند از صحنه رقابت به طور کلی حذف شوند.

این الگوریتم در کنار سایر الگوریتم های طراحی شده سعی می کنند که به بهینه سازی سایت ها بپردازند و نیاز کاربران به یک محتوای اصولی و قابل اطمینان را برطرف کنند.

بیشتر بخوانید : طراحی سایت اقساطی

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

09218495036

instagram-seotehran  Telegram-seotehran  whatsapp-seotehran