امتیازدهی به : post

بیگ دیتا یا کلان داده چیست و چه کاربردی دارد؟

بیگ دیتا یا کلان داده چیست و چه کاربردی دارد؟ این پرتکرارترین سوالاتی است که امروزه از بسیاری از حوزه ها مطرح می‌شود از پزشکی گرفته تا اقتصاد، به طور کلی حوزه فناوری اطلاعات شامل اصطلاحات مختلفی است که ممکن است برای بسیاری از افراد نا آشنا باشند و ابهامات زیادی ایجاد کند. بنابراین در این مطلب سعی کرده ایم که به صورت مختصر و مفید به بررسی بیگ دیتا ها بپردازیم پس با ما همراه باشید‌.

اگر به بررسی موارد کاربرد بیگ دیتا یا کلان داده ها در گوگل بپردازید اطلاعاتی که به دست می آورید معمولاً شامل موارد مختلف و شاخه‌های متعددی می‌شود که به آنها پرداخته شده است.

همانطور که گفتیم حوزه‌های مختلف پزشکی اقتصاد بانکداری حسابداری و حسابرسی به صورت گسترده از کاربردهای کلان داده ها استفاده می کنند بنابراین به دست آوردن اطلاعات لازم راجع به آن می تواند برای شما یکی از ضروری ترین کارهایی باشد که برای ارتقا و پیشرفت سازمان خود باید انجام بدهید.

با یک تحلیل ساده میتوان متوجه شد که مفهوم ظاهری کلان دیتا به معنای داده های انبوه ای است که برخی از سازمان ها دارند. اما اگر بخواهیم تعریفی دقیق تر و جزئی تر از این مفهوم داشته باشیم باید به سراغ شاخه‌های دیگر هم برویم. و یک تعریف دقیق تر و تخصصی تر از کلان دیتا ارائه دهیم.

کلان دیتا یا بیگ دیتا چیست؟

به مجموعه دارایی های اطلاعاتی یک سازمان کلان دیتا یا بیگ دیتا گفته می شود. از ویژگی های بارز آنها این است که دارای حجم بسیار بالایی هستند، سرعت زیادی دارند و با تنوع گسترده تولید می شوند.

این نوع داده‌های اطلاعاتی نیازمند به روش های نوین و کاملا خلاقانه برای استفاده در تصمیم گیری های سازمانی هستند. بهبود شهود و بینش یک سازمان زمانی عملی خواهد شد که شما بتوانید در کلاسهای کلان دیتا ها یا بیگ دیتا ها به بهترین نحو ممکن استفاده کنید.

همانطور که در توضیح مفهوم بیگ دیتا به این موضوع اشاره کردیم که به دنبال افزایش بهره وری سازمانی با سه ویژگی کلی حجم، سرعت و تنوع نیاز شما به یک راهنمای مهم سازمانی را براورده میکند. به دلیل همراهی این سه متغیر از آنها به عنوان ۳V نام برده می شود.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید شرکت‌های مدیریت بزرگ دنیا از اعتبار فوق العاده بالایی برخوردار هستند هم برای تعریف بیگ دیتا از سه متغیر اصلی 3V استفاده می‌کنند و این به معنای اهمیت فوق العاده بالای سه متغیر حجم، سرعت و تنوع است.

در اکثر مقالات جهانی و کتبی که در این زمینه منتشر شده‌اند برای تعریف بیگ دیتا از این سه متغیر کلی استفاده می کنند و برای توضیح سایر قسمت ها نیست به جامعیت این سه مفهوم می پردازند. بنابراین اگر می خواهید بدانید که بیگ دیتا یا کلان داده چیست و چه کاربردی دارد؟

ابتدا باید این سه متغیر را به درستی یاد بگیرید و بدانید که کاربرد آنها در سازمان به چه صورت است و چگونه می توانیم برای ارتقا و بهبود شرایط سازمانی خود از این سه متغیر برای استفاده و بهینه سازی از دیتا های خود استفاده کنید.

کاربردهای بیگ دیتا یا کلان داده چیست؟

بیگ دیتا یا کلان داده چیست و چه کاربردی دارد؟ اگر بخواهیم پاسخ صحیحی به این سوال بدهیم باید بگویم که زمانی که بیگ دیتا یا کلان داده به کار برده می شود بدین معنا است که حجم زیادی از داده های اطلاعاتی در کوتاهترین زمان و در حجم بالا تولید می شوند‌.

اینجا چیزی که مهم است سرعت و حجم داده های اطلاعاتی نیست بلکه نحوه استفاده و کاربرد آنها است بنابراین باید به این موضوع توجه کرد که به چه صورت میتواند این بیگ دیتا ها استفاده کرد و در موارد مختلف آنها را به کار برد. حوزه های آشنا و معتبر که بیگ دیتا ها در آن ها کاربرد فراوانی دارند. حوزه هوش مصنوعی، فعالان داده کاوی و دانشمندانی که در حوزه علوم داده ها به فعالیت می پردازند.

همانطور که در قسمت بالا به این موضوع اشاره کردیم که بالا بودن حجم داده های اطلاعاتی به خودی خود هیچگونه کاربردی برای سازمان ها ندارند و ما امروز شاهد این ماجرا هستیم که بسیاری از سازمان‌های داخلی و خارجی دارای داده‌های اطلاعاتی فوق‌العاده بالایی هستند.

اما تحلیلی که روی آنها صورت می گیرد ممکن است متفاوت باشد بنابراین از لحاظ ارزیابی و تحلیل و کاربرد آنها در تصمیم گیری های سازمانی این موضوع اهمیت پیدا می‌کند که چگونه باید از آنها استفاده کرد تا در مسیر درستی قرار بگیرند.

بالا بودن حجم داده ها یا سرعت زیاد در تولید تنها باعث می شود که سازمانهای بدون برنامه ریزی توانایی مدیریت و کنترل خود را از دست بدهند‌، پست داشتن یک مشاوره آگاه و با تجربه در این زمینه به شما کمک می کند تا بتوانید از هرز رفتن داده‌های اطلاعاتی خود جلوگیری کنید.

اهمیت سواد دیجیتال برای کاربرد بیگ دیتا ها

همانطور که گفتیم به خودی خود زیاد بودن و سرعت تولید حجم داده ها در یک سازمان از اهمیت زیادی برخوردار نیست زیرا تمامی سازمان‌های خارجی و داخلی به صورت روزانه به تولید داده‌های اطلاعاتی زیادی می پردازند اما چیزی که در اینجا اهمیت دارد تحلیلی است که بر روی آنها صورت می‌گیرد و موارد مختلفی که برای پیشرفت سازمان ها از آن استفاده می‌شود.

بنابراین در توضیح این مفهوم باید به این موضوع اشاره کنیم که شما زمانی می‌توانید از داده های سازمانی خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید که دارای سواد دیجیتال باشید دنیای مدل امروزی بدون پیشرفت در تکنولوژی و داشتن سواد رسانه ای و دیجیتال به هیچ عنوان پرتره روز پیشرفت را در اختیار شما قرار نخواهد داد‌.

بررسی برخی از نمونه های کاربرد بیگ دیتا ها یا کلان داده ها

همانطور که گفتیم امروزه کاربرد بیتا هایا کلان داده ها در تمامی حوزه ها در حال افزایش است بنابراین توجه به این موضوع از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است و شما باید بدانید که بیگ دیتا یا کلان داده چیست و چه کاربردی دارد؟ اگر بخواهیم نمونه هایی از کاربرد بی دیتا را نام ببریم می توانیم به نرم افزارهای جدید چون ویز و گوگل مپ اشاره کنیم.

بیشتر بخوانید : طراحی سایت فوری

با سئو تهران همراه باشید ….

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

02144030236

(دفتر)

09012805106

09218495036

instagram-seotehran  Telegram-seotehran  whatsapp-seotehran