امتیازدهی به : post

تعریف Gamification یا گیمیفیکیشن

تعریف Gamification یا گیمیفیکیشن به شما کمک می کند تا بتوانید در جامعه مدرن زندگی ی داشته باشید و به اهدافی که برای خود در نظر گرفته اید راحت‌تر دست پیدا کنید به عبارتی دیگر توجه به این موضوع و یادگیری تعریف آن از اساسی‌ترین اصولی است که جوامع مودم به آن توجه می کنند.

اما متاسفانه در ایران به دلیل نا آشنا و مبهم بودن مفهوم بسیاری از افراد توانایی برقراری ارتباط با آن را ندارند از این رو سعی کرده ایم که در این مطلب به صورت مختصر و مفید به بررسی ابعاد مختلف گیمیفیکیشن بپردازیم.

 Gamification یا گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن یا بازی سازی که گاهی اوقات از آن به عنوان بازی آفرینی هم یاد میشود از زیر شاخه های علم طراحی تغییر رفتار محسوب می شود که با روانشناسی ارتباط بسیار زیادی دارد. تا حدودی هم می‌توان آن را زیرمجموعه فناوری اطلاعات به حساب آورد‌. بنابراین یک دانش تلفیقی از روانشناسی و تکنولوژی فناوری اطلاعات است.

امروزه در هر حوزه‌ای که قدم می گذارید متوجه می شوید که نیازمند یادگیری از مفاهیم و اصطلاحات هستید تا بتوانید راحت تر این مسیر را طی کنید دیگر امروز کسی نمی تواند بگوید که از همه علوم به‌خوبی آگاهی دارد زیرا گستره و تنوع آنها به قدری گسترده شده است که هر کسی توانایی یادگیری آنها را ندارد.

بنابراین باید در این زمینه هوشمندانه عمل کنید و میزان دانش و اطلاعات خود را روز به روز افزایش بدهید. دانستن تعریف Gamification یا گیمیفیکیشن به شما کمک می کند تا بتوانید از اصول و فرایندهای بازی سازی در دنیای واقعی استفاده کنید.

همه ما خواهی آنا خواه در دنیای بازی گیر افتاده ایم و برای ادامه مسیر نیازمند یادگیری اصول و فنون بازی سازی هستیم برای مثال کسی که به شما یک بروشور میدهد و می گوید که اگر آن را با خود به رستوران ببرید سفارش شما شامل تخفیف می شوید‌، به صورت غیر مستقیم از اصول گیمیفیکیشن یا بازی سازی استفاده می کند.

بنابراین می توانیم بگوییم که تعریف Gamification یا گیمیفیکیشن به تعبیه کردن اصول بازی سازی در دنیای واقعی اشاره می کند. ریشه های تاریخی آن در جامعه ایران به درستی مورد بررسی قرار نگرفته است و به همین دلیل همه افراد با آن آشنایی ندارند یا توانایی اجرای آن را در حوزه های تخصصی ندارند. از این رو به دست آوردن اطلاعات مناسب را جدا نمی تواند شما را در ادامه مسیر یاری دهند.

در گیمیفیکیشن چه حوزه هایی بررسی می شوند؟

پیاده سازی اصول گیمیفیکیشن کار ساده ای نیست و نیازمند آشنایی با مبانی علم روانشناسی رفتاری است اگر شما در این زمینه اطلاعات کافی نداشته باشید مطمئناً توانایی ادامه مسیر را نخواهید داشت و به هیچ عنوان نمی توانید تک‌تک این اصول را اجرا کنید.

به همین دلیل توصیه ما به شما این است که برای کسب اطلاعات لازم راجع به علم روانشناسی رفتاری به کتاب های تخصصی مراجعه کنید و اطلاعات مبانی آن را یاد بگیرید تا بتوانید به اجرایی قواعد و اصول گیمیفیکیشن بپردازید.

زمانی که دانش پایه خود را در این زمینه افزایش دادید و به یادگیری تعریف Gamification یا گیمیفیکیشن پرداخت اید می توانید قدم های بلندتری بردارید و از شاخه های متعدد علوم سر در بیاورید. از مهمترین و اصلی ترین شاخه هایی که می توانید از اپلیکیشن در آنها استفاده کنیم به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

  • بازی سازی یا گیمیفیکیشن در آموزش
  • بازی سازی در سلامت و بهداشت
  • بازی سازی در کسب و کار
  • گیمیفیکیشن یا بازی سازی در تغییر فرهنگ اجتماعی

توجه داشته باشید که هر گروه از دریچه نیازهای خود به اصول مختلف گیمیفیکیشن نگاه می‌کند بنابراین هر فرد بنا به نیاز خود باید از اصول بازی سازی آگاه شود و توانایی اجرای آن را در حوزه تخصصی خود داشته باشد.

برای مثال اگر قصد استفاده از اصول گیمیفیکیشن یا بازی سازی را در کسب و کار خود دارید باید به این مورد توجه کنید که اگر نتواند به خوبی از آن استفاده کنید توانایی نفوذ ذهن مشتری و تبدیل شدن به بخشی از زندگی او را نخواهید داشت.

به طور کلی علوم رفتاری به دنبال تغییر عادات روزانه افراد هستند به همین دلیل می توانیم بگوییم که گیمیفیکیشن یکی از مناسب ترین شاخه های علوم رفتاری است که به افراد کمک می کند تا بتواند به بهترین شکل ممکن تغییر ذهن مشتریان و تبدیل شدن به بخشی از دغدغه‌های آنها شوند.

پیروی از اصول مختلف گیمیفیکیشن یکی از مهم ترین راه حل های ارتقاء کسب و کارهای اینترنتی است. پس اگر بتوانید در این زمینه اطلاعات تخصصی داشته باشید و به یادگیری تعریف Gamification یا گیمیفیکیشن بپردازید مطمئناً بهتر عمل خواهید کرد.

پیش زمینه های یادگیری درس گیمیفیکیشن

شما برای یادگیری تعریف Gamification یا گیمیفیکیشن نیازمند گذراندن پیش زمینه های لازم این درس هستید، در این صورت است که می توانید اصول مختلف آن را به درستی اجرا کنید. همانطور که در قسمت قبل هم اشاره کردیم یادگیری علوم رفتاری یا روانشناسی رفتارگرا کمک زیادی به درک مفهوم گیمیفیکیشن میکند.

شما برای اینکه بتوانید در ادامه مسیر به صورت اصولی رفتار کنید و با استفاده از طرح های مختلف بازی سازی به پیشرفت کسب و کار خود کمک کنید باید بتوانید مبانی علوم رفتاری را به درستی یاد بگیرید.

یکی دیگر از مهمترین اصولی که باید از آن برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنید روانشناسی رقابت است که کمک زیادی به کسب و کارهای مختلف می کند. اجرای اصول گیمیفیکیشن به عنوان یکی از مهمترین مفاهیم دنیای مدرن کار راحتی نیست بنابراین شما ملزم به گذراندن دروس مرتبط با آن هستید.

بیشتر بخوانید : طراحی سایت فوری

با سئو تهران همراه باشید ….

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

02144030236

(دفتر)

09012805106

09218495036

instagram-seotehran  Telegram-seotehran  whatsapp-seotehran