امتیازدهی به : post

تفاوت  SEO و SEM  در چیست؟

بسیاری از افرادی که صاحب کسب و کار اینترنتی هستند تفاوت SEO و SEM را به درستی درک نکرده اند  و این باعث می شود به مشکل بر بخورند.

در واقع SEO بهینه سازی موتور های جستجو است و SEM بازاریابی موتور های جستجو است. SEO یکی از مهم ترین تکنیک هایی است که برای افزایش بازدید سایت مورد استفاده قرار می گیرد، اما این تکنیک به تنهایی کافی نیست.

تکنیک دیگری که می تواند به عنوان مکمل SEO در نظر گرفت تکنیک SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو گوگل است. این تاکتیک علاوه بر بهینه سازی موتور های جستجو ، جهت قرارگیری در نتایج جستجو یا سایر سرویس ها باید پرداخت پولی صورت بگیرد.

درک مفهوم  SEO و SEM یا هضم تفاوت بین موتورهای جستجو و بازاریابی موتورهای جستجو کمی گیج کننده و نا مفهوم به نظر می رسد. برخی از اوقات این دو مفهوم به جای هم به کار می روند و این باعث وخیم تر شدن شرایط می شود. به همین دلیل درک تفاوت میان SEO و SEM  اهمیت بالایی دارد له همین دلیل در ادامه به برسی دقیق تر این مفاهیم می پردازیم.

معرفی SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو

 در واقع SEM در SEO مخفف عبارت search engin marketing است. SEM شکلی از بازاریابی اینترنتی است که با استفاده از تبلیغات و بهینه سازی در پی ترویج وبسایت ها و رسیدن به این هدف با استفاده از افزایش نمایش در موتورهای جستجو است. در واقع SEM شامل روش های SEO است. SEM با استفاده از یکسری اقدامات پولی و غیر پولی تلاش می کند که با کسب اطلاعات ضروری ترافیک بالایی را به سمت وبسایت هدایت کنند، در واقع این کار باعث افزایش بازدید سایت می شود.

به عبارتی دیگر SEM با استفاده از بهینه سازی پولی، به ازای هر کلیک به پرداخت پول می پردازد. در واقع یکسری از اقدامات را می توان به عنوان زیر مجموعه SEN در نظر گرفت، این اقدامات شامل موارد زیر است.

  • جهت تبلیغ در نتایج جستجو هزینه ای پرداخت می شود
  • به ازای هر کلیک هزینه پرداخت می شود
  • در ازای هر تماس کاربر پرداخت هزینه می شود، البته این مورد شامل دستگاه های موبایل است.
  • در ازای هر خرید پرداخت هزینه صورت می گیرد.

یکی از مهم ترین پلتفرم های جستجوی پولی google adword  است، که نقش بسیار مهمی در بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM دارد.

معرفی SEO یا بهینه سازی موتورهای جستجو

در واقع SEO یا بهینه سازی موتورهای جستجو  یکی از مولفه های گروه بزرگتر یعنی SEM است.

به عبارتی دیگر می توان گفت که SEO فرایندی است که باعث افزایش بازدید یک وبسایت می شود، به گونه ای که سایت مذکور در بالاترین رتبه گوگل قرار می گیرد.

به دلیل تغییرات مداوم در الگوریتم گوگل، سئو نیز به صورت مکرر در حال تغییر است.  در واقع اگر بخواهیم تفاوت بین SEO وSEM را به صورت صریح بیان کنیم باید بگوییم که سئو قسمتی از SEM است و شامل پرداخت در ازای هر کلیک، بهینه سازی پولی و انجام فرایند بازاریابی و جذب مشتری است.

به عبارتی دیگر SEO بدون نیاز به پرداخت هزینه و اقدامات پولی به جمع اوری ترافیک و افزایش بازدید سایت می پردازد. در صورتی که SEM برای دیده شدن در نتایج جستجو به خرید ترافیک بازدید سایت می پردازد.

کدامیک اهمیت بیشتری دارد SEO یا SEM؟

بازاریابان در اینکه کدامیک از تاکتیک ها کارایی بیشتری دارند و از اهمیت بالاتری برخوردارند شک دارند. اما بگذارید به صورت صریح بگویم که SEO در عمل کارایی بهتری داشته است، و اینکه SEM در بازار یابی موتورهای جستجو بدون SEO عملا بی ارزش خواهد بود و یا حداقل کارایی قابل توجهی نخواهد داشت.

اما گاها با موقعیت هایی مواجه می شویم که با پرداخت پولی میزان کارایی SEM بیشتر از SEO می شود. فرض کنید که به تازگی یک وبسایت در حوزه کاری خود طراحی کرده اید و انتظار دارید به سرعت دیده شوید‌.

برای این کار بهترین روش این است که با پرداخت پولی یا پرداخت در ازای هر کلیک به افزایش بازدید وبسایت خود کمک کنید. زیرا با این روش می توانید در مدت زمان اندک میزان ترافیک اولیه سایت خود را افزایش دهید.

این روش در این موقعیت کارایی بیشتری نسبت به SEO دارد‌. اما در ادامه به جای استفاده از پرداخت پولی باید از مجموعه اصول سئو جهت بهینه سازی سایت خود استفاده کنید‌.

SEO دارای قوانین مشخصی است که در صورت رعایت آن ها می توانید به صورت کاملا رایگان میزان بازدید و ترافیک سایت خود را افزایش دهید. درست است که SEO به مدت زمان بیشتری احتیاج دارد تا به دیده شدن سایت شما کمک کند اما مزایایی مانند رایگان بودن و ثبات اعتبار سایت، مواردی هستند که به هیچ وجه به وسیله SEM به دست نمی آید.

مهم‌ترین کاری که شما به عنوان صاحب یک کسب اینترنتی باید بدانید این است که ابتدا به درک کامل دو مفهوم  SEO و SEM بپردازید، سپس این را بدانید که چه موقع از بهینه سازی موتورهای جستجو استفاده کنید چه موقع از بازاریابی موتورهای جستجو.

بیشتر بخوانید : طراحی سایت اقساطی

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

09218495036

instagram-seotehran  Telegram-seotehran  whatsapp-seotehran