امتیازدهی به : post

تکنولوژی NFC چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تکنولوژی NFC چیست و چه کاربردهایی دارد؟ بدون شک یکی از مهمترین و رایج ترین مفاهیمی که امروزه در دنیای دیجیتال و تکنولوژی با آن مواجه می شوید مفهوم NFC است.

تکنولوژی به کار رفته در برخی تلفن های هوشمند و گجت های قابل حمل در حال این امکان را می دهد تا به راحتی به رد و بدل اطلاعات مختلف بپردازند در ادامه به بررسی دقیق این مفهوم می پردازیم.

مقدمه ای بر تکنولوژی NFC

تکنولوژی NFC به صورت مختصر به معنای ارتباط حوزه نزدیک است. این تکنولوژی کاربرد وسیعی در استاندارد گجت های موبایلی قابل حمل دارد. در واقع با برقراری یک ارتباط رادیویی خاص دو دستگاه مجهز به این تکنولوژی را به یکدیگر مرتبط می کند.

برای برقراری ارتباط جهت رد و بدل اطلاعات مختلف هر دو دستگاه باید مجهز به این تکنولوژی باشند و از لحاظ فاصله در چند سانتی متری یکدیگر قرار بگیرند‌. بنابراین این قابلیت ارتباطی ویژه فرصت رد و بدل اطلاعات را برای افراد برخوردار از این تکنولوژی فراهم می‌کند.

نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که گجت های موبایلی حتماً باید دارای تراشه NFC باشند. به عبارت دیگر در صورتی که موبایل شما از این تکنولوژی برخوردار باشد در دفترچه آن اطلاعات لازم ارائه می شود.

عملکرد NFC به چه صورت است؟

در حال حاضر باید متوجه شده باشید که NFC چیست و چه کاربردهایی دارد؟ بنابراین نوبت بررسی عملکرد این تکنولوژی مهم فرارسیده است. تکنولوژی که NFC بر پایه آن ایجاد شده است. یک تکنولوژی کاملاً ساده به حساب می آید.

نوع اتصال بر اساس تکنولوژی شناسایی فرکانس رادیویی مبتنی بر تراشه اختصاصی است.  در این صورت دستگاه قابلیت اتصال رادیویی دارد. از این طریق ارتباط بین دو دستگاه برقرار خواهد شد. در صورتی که اتصال ان اف سی دو دستگاه فعال باشد قادر به رد و بدل کردن اطلاعات محدودی خواهند بود.

تنها شرکتی که وجود دارد این است که هر دو دستگاه از این قابلیت برخوردار باشند و در فاصله نزدیک به یکدیگر قرار بگیرند. در برقراری این ارتباط نیازی به وارد کردن کد تایید وجود ندارد.

کاربرد NFC در گجت های هوشمند

همانطور که در پاسخ به سوال تکنولوژی ان اف سی چیست و چه کاربردهایی دارد به این موضوع پرداختیم که میزان کاربرد این تکنولوژی بر اساس تراشه های هوشمند و فرکانس رادیویی است که در گجت های موبایل وجود دارد .

تصور کنید که این تکنولوژی و قابلیت زیادی برای کشت های موبایلی هوشمند ندارد اما یک سوال کاملاً غلط است زیرا میزان کاربرد و عملکرد این تکنولوژی بسیار زیاد است. از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پرداخت الکترونیکی و بی سیم

یکی از فراگیرترین قابلیت هایی که امروزه بسیاری از ما از آن استفاده میکنیم پرداخت الکترونیکی و بیسیم است که بر اساس تکنولوژی NFC صورت می گیرد. قابلیت های جدیدی مانند اپل پی، سامسونگ پی، و اندروید پی همگی مبتنی بر تکنولوژی NFC هستند.

در صورتیکه گجت شما فاقد تکنولوژی ان اف سی باشد توانایی استفاده از پرداخت های الکترونیکی نامبرده را نخواهید داشت. برخی از ساعت های هوشمند اپل واچ قابلیت استفاده از پرداخت های الکترونیکی مبتنی بر ان اف سی را دارند.

  • پرینت عکس فوری با NFC

برخی از پرینتر ها توانایی چاپ سریع عکس های شما را دارند. اگر گوشی هوشمند شما از تکنولوژی NFC پشتیبانی می‌کند و دارایی یک دستگاه پرینتر وایرلس هستید این امکان را خواهید داشت که در ظرف چند ثانیه از عکس‌های خود نسخه چاپی در اختیار داشته باشید.

  • انتقال تصویر از موبایل به تلویزیون

همانطور که در پاسخ به سوال تکنولوژی NFC چیست و چه کاربردهایی دارد؟ به این موضوع اشاره کردیم که با وجود این تکنولوژی بسیاری از فعالیت های بشر سرعت گرفته است. یکی دیگر از مهمترین کاربردهای تکنولوژی ان اف سی انتقال تصویر از موبایل به تلویزیون است.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برای انجام این کار نیاز است که گوشی تلفن همراه و هم تلویزیون شما از آن برخوردار باشد برای بررسی این موضوع پشت دستگاه خود را نگاهی بیندازید تا متوجه شوید که آیا از تکنولوژی ان اف سی پشتیبانی می کند.

تکنولوژی NFC چیست و چه کاربردهایی دارد؟

یا خیر. اکثر تلویزیون های امروزی از قابلیت انفسی برخوردار هستند بنابراین به راحتی می توانید بسیاری از فعالیت های مرتبط با انتقال تصویر از گوشی به تلویزیون را به راحتی انجام دهید.

  • شارژ باتری گجت هوشمند

از مهمترین قابلیت های تکنولوژی ان اف سی می توان به شارژ باتری گجت هوشمند اشاره کرد با استفاده از این قابلیت می توانید به راحتی و بدون استفاده از کابل گوشی تلفن همراه خود را شارژ کنید. برای انجام این کار فقط کافی است که گوشی را به پد شارژر نزدیک کنید.

  • انتقال صدا به اسپیکر

همانطور که می‌دانید بسیاری از افراد نیازمند استفاده از اسپیکر هستند به همین دلیل نیاز به یکسری ابزار نظیر فلش یا مموری است. اما اگر این ابزار در دسترس شما قرار ندارند بهتر است که از تکنولوژی ان اف سی برای این کار استفاده کنید.

  • استفاده از NFC برای کارت غذای دانشگاه یا کارت مترو

فناوری NFC امروزه کاربرد گسترده ای در سلف سرویس دانشگاه یا گیت مترو دارد. حتما تجربه معطل شدن در صفحه اصلی غذایی دانشگاه ها را داشته اید یا از کارت های مترو برای ورود به قطار استفاده کرده اید تمامی آنها بر اساس تکنولوژی ان اف سی و نزدیک کردن کارت به رسیور امکان پذیر شده اند. بنابراین می‌توانیم بگوییم بسیاری از فرآیندهای زندگی روزمره بر اساس تکنولوژی و قابلیت‌های متعدد NFC امکان‌پذیر شده‌اند که ممکن است از آنها آگاه نباشید.

  • قفل گشایی درب اتومبیل یا سایر درب ها

تکنولوژی NFC چیست و چه کاربردهایی دارد؟ یکی از مهمترین و قابل توجه ترین قابلیت هایی که امروزه در اتومبیل های BMW  قرار گرفته است و افراد این امکان را می‌دهد تا بتوانند بدون استفاده از سوئیچ و تنها با نزدیک کردن کارت به درب اتومبیل یا سایر درب ها قفل گشایی را انجام دهند.

بیشتر بخوانید : طراحی سایت فوری

با سئو تهران همراه باشید ….

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

02144030236

(دفتر)

09012805106

09218495036

instagram-seotehran  Telegram-seotehran  whatsapp-seotehran