معرفی روش های انیمیشن سازی

در عرصه ی هنر همواره در نظر مقاله ساخت انیمیشن ارزان چیز تازه ای برای بوجود آوردن وجود دارد که لازمه آن دارا بودن ذوق و ذهن خلاق و البته علم کافی است. انیمیشن سازی همچنین از آن مهارت هایی است که زندگی حلق می کنند و ریشه در ابعاد متفاوت زندگی انسان دارد.

در کشور ما با داشتن هنری شگفت انگیز بی شک علاقه مندان زیادی در صدد یافتن مسیری برای شکوفا کردن این هنر و جان بخشی به خلاقیت های ذهن خود هستند. اگر شما هم خواستار این هستید که وارد تخصص انیمیشن سازی شوید و از آن درآمد کسب کنید خوب است کمی زیاد تر با مدل ها شیوه ها و کاربرد های آن شناخت پیدا کنید.

انیمیشن در حیطه های مخالف زیادی کاربرد دارد. از فیلم های زمان کم، فیلم های سینمایی بلند و گیف های انیمیشنی هست تا بازی های فیلمی، موشن گرافیک، جلوه های بخصوص و حتی رابط کاربری ها در حیطه فناوری آگاهی ها. به همین مفهوم هدف داریم تا در این مقاله ساخت انیمیشن ارزان با معرفی روش های انیمیشن سازی، شما علاقمندان را با راز و رمز های جهان بزرگ انیمیشن آشنا و در برداشتن گام های نخست آن همراهی کنیم.

روش های انیمیشن سازی

نخستین مورد از روش های انیمیشن سازی که در مقاله ساخت انیمیشن ارزان نام برده شده شیوه سنتی یا انیمیشن دو بعدی کلاسیک است. در این شیوه کارکرد درست کردن انیمیشن با دیزاین دستی هر فریم روی کاغذ صورت داده می شود. بصورتی که ابزار اساسی شما مداد و کاغذ و البته کمی تحمل خواهد بود.

بعد از آن انیمیشن ساز یا در لغت انیماتور، دیزاین های خود را بر روی طلق های شیشه ای کپی و با رنگ های شامل آن که معین شده رنگ آمیزی می کند و با جای دادن آن ها روی تصویر زمینه ی مورد مذبور به گفتن داستان خود با ترتیب موردعلاقه اش می پردازد.

ممکن است این مدل روش در عصر کنون، کمی پیش پا افتاده به گمان برسد ولی خوب است بدانید بزرگ ترین انیماتور های دنیا در اول با همین شیوه تا مدت ها کار کرده اند و آثار ماندگار زیادی مانند سفیدبرفی و هفت کوتوله، علاءالدین و زیبای خفته را خلق کرده اند.

انیمیشن رایانه ای یا CGI

این روش که هر دو مدل دو بعدی و سه بعدی را دارا می شود، مثل شیوه سنتی ست که در آن دیزاین فریم ها بطور دستی صورت می گیرد با این اختلاف که به جای رنگ آمیزی دستی، دیزاین ها بر روی رایانه اسکن شده و از راه نرم افزار هایی مثل هارمونی با رنگ آمیخته می گردند. انیمیشن مشهور میکی موس هم با استفاده از همین روش های انیمیشن سازی دو بعدی درست شده است.

انیمیشن دو بعدی دیجیتال (Digital 2D Animation) : یکی دیگر از روش های انیمیشن سازی، درست کردن انیمیشن به شیوه دو بعدی دیجیتال است. در این روش که به گفته مقاله ساخت انیمیشن ارزان انیماتور ها از بیت مپ و وکتور های گرافیکی برای آفریدن و تغییر دادن عکس های انیمیشنی به کار می برند.

آن ها به یاری نرم افزارهایی مانند افترافکت (After Effects) و فلش (Adobe Flash) فریم های کلیدی مختلفی را دیزاین و این کلید ها را به طور مورد علاقه خود عوض می کنند تا حرکت آخری مورد نظرشان را بوجود آورند. همینطور آن ها می توانند اندازه فریم ها را وابسته به مدل داستان و وقت انیمیشن خود به طور دیجیتالی محدود کنند تا کارکرد درست کردن مقرون به صرفه و زود تر باشد.

در تکنولوژی دیجیتالی دیزاین ها و پس زمینه به طور رایانه ای رنگ آمیزی و درست می شود و در آخر بر روی کار جای می گیرد.این شیوه دارای روش های زیرشاخه ی زیر در مقاله ساخت انیمیشن ارزان می شود :

۱. کات اوت (Cut-out) :

کاربرد این شیوه در انیمیشن سازی دو بعدی به این صورت است که انیماتور با به کار بردن از مقوا، پارچه، تصویری از روزنامه و یا هر ابزار دیگر کاراکتر خود را درست می کند و از آن در فریم های متفاوت فیلم برداری می کند و برای کامل کردن پردازش به برنامه انیمیشنی خود منتقل می کند.

از مدل انیمیشن های درست شده با این روش می توان به انیمیشن لی لی حوضک بواسطه وجیه الله فرد مقدم و انیمیشن ژاپنی نون ابری (Cloud Bread) نام برد.

2. روتوسکوپی (Rotoscopy) :

در این روش انیماتور از بازیگر های در حال حاضر برای انیمیشن خود به کار می برند؛ به صورتی که از او در شرابط های متفاوت فیلم برداری و بعد عکس های حاصل را بر روی صفحه ی کار خود به صورت دستی دوباره درست می کند و به عبارتی در مقاله ساخت انیمیشن ارزان هر یک از مدل ها را جداگانه درست می کند.

ازین شیوه به عنوان مکمل می توان در پیش روش های اساسی استفاده کرد. ارباب حلقه ها، آناستازیا، زندگی بیداری و … بعضی از آثار درست شده با این روش هستند.

3. فلیپ بوک (Flipbook) :

حتما تا به الان در دوران کودکی یا مدرسه گوشه ی کتاب یا دفترتان چنین نقاشی متحرکی درست کرده اید. فلیپ بوک روشی قدیمی از انیمیشن است که در آن بر روی هر کدام از صفحه های یک دفترچه، بخشی از یک داستان را نقاشی می کشند و در آخر با ورق زدن زود آن ها عکس هاس متحرک که روایتگر یک داستان هستند به وجود می آید.

انیمیشن سه بعدی دیجیتال (Digital 3D Animation)

با توسعه تکنولوژی و بوجود آمدن روش انیمیشن سازی سه بعدی، شخصیت های خیالی دوبعدی موقعیتی برای حقیقی تر شدن پیدا کردند؛ و علتی که در مقاله ساخت انیمیشن ارزان آمده این است که حالا در پلتفرمی سه بعدی، با عمق زیاد و زاویه دید های مختلف توانایی نمایش دارند.

در این روش انیمیت کردن در مراحل مختلف تر و زیاد تری نسبت به شیوه های قبل صورت می گیرد که در نگاه اساسی می توان به برخی از این مراحل از جمله بافت گذاری، ریگ کردن بخش ها و صحنه، نورپردازی، مرتب کردن موقعیت دوربین و زاویه دید نام برد. البته که در آخر چنین پردازشی روایتی خیلی چشمگیر و حقیقی گرایانه بوجود خواهد آمد.

در این مقاله ساخت انیمیشن ارزان روش های انیمیشن سازی را بر اصول طبقه بندی انیماتور های بزرگ دنیا، همراه با شیوه های زیرمجموعه ای آن ها به شما دوستداران به هنر انیمیشن سازی توضیح دادیم .

با ما در سئو تهران همراه باشید.

شماره تماس و ارتباط در تلگرام و واتساپ

09367511706

“شما می توانید ما را در شبکه های اجتماعی Facebook ،Telegram و instagram دنبال کنید“

پشتیبانی سایت

اداره پیج اینستاگرام

ادمین اینستاگرام