امتیازدهی به : post

طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری

طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری از موارد مهم و اساسی هستند که مستلزم تلاش و و پشتکار شما برای ارائه بهترین رابط و تجربه کاربری است. بنابراین اگر می خواهید بیشتر با تجربه و رابط کاربری آشنا شوید به شما توصیه می کنم که تا انتها مقاله با ما همراه باشید‌.

تجربه کاربری و رابط کاربری چیست؟

شاید بارها شده است که شما بدون اطلاع از مفهوم تجربه کاربری و رابط کاربری وارد وب سایت های مختلف شده اید بی آنکه بدانید شما در حال گذراندن تجربه کاربری با استفاده از رابط کاربری هستید اگر بخواهیم به صورت خلاصه و قابل فهم مفهوم رابط کاربری را برای شما توضیح بدهیم.

باید بگویم که رابط کاربری اسباب و وسایلی هستند که شما با استفاده از آنها به محتوای مورد نظر خود در پیدا می کنید به‌عبارت‌دیگر زمانی که شما وارد یک وبسایت میشوید تمامی دکمه‌ها، آیکون ها و منو های مختلفی که در آن سایت وجود دارد اسباب و وسایلی هستند که شما با استفاده از آن ها می توانید به محتوای مورد نظر خود دست پیدا کنید.

 و برای کسب اطلاعات لازم راجب تجربه کاربری باید بگوییم که تجربه کاربری چگونگی احساس شما نسبت به محتوایی است که در حال استفاده از آن هستید در صورتی که نسبت به محتوایی که مطالعه می کنید یا مشاهده می کنید احساس خوبی نداشته باشید و نتوانید رابطه ی مناسبی با آن برقرار کنید.

یک تجربه کاربری منفی در شما شکل می گیرد. و بالعکس اگر در استفاده از محتوای یک سایت را مشاهده ویدیوها تصاویر و سایر قسمت ها احساس خوبی در شما شکل بگیرد و گمان کنید که می توانید از محتوای مطالعه شده در موارد مختلفی استفاده کنید می توانیم بگوییم که یک تجربه کاربری مثبتی در شما شکل گرفته است.

ایجاد و طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری مناسب می تواند به شما کمک کند که کاربران زیادی را جذب وب‌سایت خود کنیم امروزه افراد زیادی به دنبال بازدیدکنندگان زیادی برای وبسایت خود هستند این هدف میسر نخواهد شد .

مگر اینکه به تجربه و رابط کاربری وب سایت خود اهمیت بدهید و سعی کنید در مواردی که باعث بهبود وضعیت سایت می شود استفاده کنید همانطور که می‌دانید افراد زیادی به صورت روزانه وارد یک وب سایت می شوند اگر نتوانند به واسطه ابزاری که در آن سایت قرار گرفته است به اهداف خود دست پیدا کنند. مطمئنا شما در طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری سایت خود موفق نبوده اید.

دلیل آن هم این است که کاربر مورد نظر نتوانسته است به درستی از قسمتهای مختلف سایت شما استفاده کند. بنابراین شما باید در طراحی و برنامه ریزی خود برای وب سایت تان به گونه ای عمل کنید که کاربر مورد نظر بتواند از تمامی قسمت های سایت به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری

متاسفانه خیلی از افراد به دلیل عدم آشنایی کافی با مفهوم تجربه کاربری و رابط کاربری نمی توانند به درستی به تشخیص تفاوت های بین دو مفهوم بپردازند اما اگر بخواهیم با مثالی به شما توضیح بدهیم تفاوت این دو در چیست می‌توانیم به راحتی بگوییم که محتوایی که شما در وب سایت خود جای گذاری می کنید.

مانند غذایی است که کاربران زیادی به آن احتیاج دارند ابزار و وسایلی که در اختیار کاربران قرار میدهیم تا از آن محتوا یا غذا استفاده کنند نیز همان رابط کاربری است در واقع زمانی که کاربر وارد وب سایت می شود و می خواهد از محتوای مورد نظر استفاده کند و مسیری را طی می کند و ابزار مختلفی استفاده می کند که همان رابط کاربری است.

زمانی که به هدف خود دست پیدا میکند و محتوای مورد نظر میرسد می تواند قسمتهای مختلف را مورد مطالعه قرار دهد پس از آن متوجه خواهد شد که آیا توانسته است با مطالعه محتوا یا دیدن ویدیو ها و تصاویری که در آن وب سایت قرار داشته به هدف خود دست پیدا کنند.

اگر پاسخ به این سوال مثبت باشد می توانیم بگوییم که کاربر مورد نظر تجربه کاربری ux مثبتی را پشت سر گذاشته است در غیر این صورت ما نتوانسته در ارائه محتوای خود موفق باشید.

اهمیت طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری

اگر شما از اهمیت و کاربرد طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری اطلاع داشتید مطمئناً تاکنون تلاش زیادی برای رسیدن به هدف خود در جهت ایجاد تعامل مثبت با کاربران کرده بودید به نظر شما دلیل موفقیت وب سایت های معتبر چیست آن ها چگونه توانسته اند تا به این حد بر روی کاربران مختلف تاثیر بگذارند و به عنوان یک وب سایت پر رفت و آمد و پرکاربرد مورد استفاده قرار بگیرند.

دلیل آن تنها میتواند یک چیز باشد و آن هم ایجاد یک تجربه یک تجربه مثبت در کاربران با استفاده از رابط کاربری پیشرفته است اکثر این وب سایت‌ها همخوانی مناسبی میان رابط کاربری و تجربه کاربری ایجاد می کنند. تا افراد بتوانند به واسطه استفاده از محتوای سایت مجددا به آن مراجعه کنند.

اهمیت این دو مفهوم زمانی پر رنگ تر می‌شود که شما انتظار دارید کاربرانی که وارد وب سایت شما شده اند مجدداً به آن مراجعه کنند در واقع زمانی می‌توانید احتمال مراجعه بعدی کاربران را پیش بینی کنید که توانسته باشید به طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری مناسبی پرداخته باشید در غیر این صورت کاربران شما به هیچ عنوان نمی توانند به وب سایت شما را برای مراجعه مجدد انتخاب کنند.

بهبود وضعیت طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری

شما باید با استفاده از یک سری از اقدامات مهم و اساسی بهبود وضعیت طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری سایت خود کمک کنید اگر بازدیدکنندگان مختلفی که به وب سایت شما مراجعه می کنند بتوانند رابطه خوبی با محتوای سایت شما برقرار کنند .

شانس شما برای موفقیت در میان رقبا افزایش خواهد یافت بنابراین شما باید با انجام یک سری از اقدامات بهبود وضعیت رابطه کاربری و تجربه کاربری سایت خود کمک کنید از مهمترین مواردی که می‌تواند به شما کمک کند شامل:

  • تحلیل دقیق بازار رقبا
  • دنبال کردن اهداف

از مهم‌ترین مواردی که شما می توانید با استفاده از آن بهبود وضعیت وب سایت خود برای ایجاد تجربه و رابط کاربری مثبت کمک کنید تحلیل دقیق بازار رقبا است، یعنی شما باید بتوانید به درستی رقبای خود را مورد آنالیز قرار بدهید تا متوجه شوید که چه مواردی به بهبود وضعیت آنها کمک کرده است و چه مواردی باعث ایجاد تجربه کاربری منفی شده است شما با رعایت تمامی موارد می توانید از آنها پیشی بگیرید.

نکته دوم و مهمی که باید در نظر بگیرید این است که اهداف خود را به درستی دنبال کنید. در واقع شما باید توجه داشته باشید که موضوع وبسایت شما چیست و برای چه چیزی به فعالیت می پردازد در این صورت می توانید در طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری موفق شوید.

بیشتر بخوانید : طراحی سایت اقساطی

با سئو تهران همراه باشید ….

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

02144030236

(دفتر)

09012805106

09218495036

instagram-seotehran  Telegram-seotehran  whatsapp-seotehran