قرارداد هوشمند چیست؟

به طور خلاصه، قرارداد هوشمند، پروتکلی برای انعقاد قرارداد است که با استفاده از اطلاعات مندرج در قرارداد، تمامی اقدامات پیش بینی شده در آن را به طور خودکار انجام می دهد.

این نوع قرارداد معاملات معتبر را بدون دخالت اشخاص ثالث امکان پذیر می کند. در واقع، آنها پروتکل های کامپیوتری هستند که برای تسهیل، اعتبارسنجی یا انجام یک مذاکره  دیجیتالی طراحی شده اند. علاوه بر این، تراکنش‌های این فرآیند قابل ردیابی و غیرقابل برگشت  هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قرداد هوشمند تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

هدف قرارداد هوشمند چیست؟

تصور کنید شما باید یک خانه را به فروش برسانید، درواقع این کار زمان بر است و همچنین نیاز به دوندگی دارد و نیاز به اسناد کافی، ارتباطات و ریسک بالایی دارد.

به همین دلیل اکثر فروشندگان مسکن یک مشاور املاک را انتخاب می کنند که  تمام کارهای اداری و فروش را بر عهده بگیرند و تا زمان عقد قرارداد به عنوان واسطه  بر روند کار نظارت می کنند. در قرارداد  فروشنده و نمایندگان خریدار درصدی از قیمت فروش را به عنوان کارمزد دریافت می کند.

در پایان پس از انعقاد موفقیت آمیز قرارداد، فروشنده و نمایندگان خریدار درصدی از قیمت فروش را به عنوان کارمزد دریافت می کنند. این مقدار پول ضرر مالی قابل توجهی برای فروشنده به همراه دارد.

همچنین با وجود  این شرایط، قراردادهای هوشمند می توانند بسیار کارآمدتر باشند، و منجر به انقلابی در صنعت شود، درواقع شاید مهمتر از همه، آنها بتوانند مشکل “اعتماد” را حل کنند.

فرآیند قرارداد هوشمند به این صورت است که مالکیت خانه تنها زمانی به خریدار می رسد که پول توافق شده در سیستم منتقل شود. یعنی هم پول و هم اموال در این سامانه ذخیره شده و به طور همزمان به طرفین قرارداد ارائه می شود. علاوه بر این، این تراکنش توسط صدها نفر  مشاهده و تأیید می شود و درواقع تحویل کامل را تضمین می کند.

از آنجایی که دیگر بحث «اعتماد» بین طرفین وجود ندارد، نیازی به واسطه نیست. هر کاری که یک کارگزار انجام می دهد را می توان از قبل در یک قرارداد هوشمند از قبل برنامه ریزی کرد و هر دو طرف قرارداد مقدار قابل توجهی از پول را پس انداز می کنند.

ایده قرارداد هوشمند از کجا می آید؟

این ایده برای اولین بار در سال 1994 توسط نیک زابو، متخصص علوم کامپیوتر و رمزنگاری ایجاد شد. چین تغییرات زیادی را به خود دیده است و بیت کوین پایه و اساس قراردادهای هوشمند را در پلتفرم بلاک چین ایجاد کرد.

با این حال، این ابزار نمی تواند همه این نیازها را برآورده کند. با ظهور اتریوم، قراردادهای هوشمند عمومی شدند و سود و مشوق ها به تراکنش های بیشتری تبدیل شد.

قرارداد هوشمند چگونه عمل می کند؟

قانون کلی قرارداد هوشمند را می توان با نحوه کار دستگاه ها توضیح داد. این دستگاه ها به طور خودکار فقط دستورالعمل های داده شده به آنها را انجام می دهند. در شروع کار، دارایی ها و شرایط قرارداد کد گذاری شده و در بلاک یک بلاک چینی قرار می گیرد.

درواقع قرارداد چندین بار بین گره‌های پلتفرم توزیع و کپی می‌شود و پس از اجرای آن، قرارداد  با شرایط مطابقت دارد، همچنین برنامه به شکل خودکار رعایت تعهدات را  چک می‌کند.

برای به وجود آوردن یک قرارداد هوشمند به چه چیزهایی نیاز داریم؟

موضوع قرارداد

این برنامه باید به کالاها و خدمات تحت قرارداد دسترسی داشته باشد تا به طور خودکار آنها را قفل  و باز کند.

امضاهای دیجیتال

همه شرکت کنندگان با امضای قرارداد با کلیدهای خصوصی خود، توافق را آغاز می کنند.

وضعیت قرارداد

وضعیت قرارداد هوشمند به عنوان یک گردش کار دقیق  تعریف شده است و همه شرکت کنندگان باید این شرایط را امضا کنند.

پلتفرم غیر متمرکز

درواقع قرارداد هوشمند  روی بلاک چین پلتفرم قرار می گیرد و همچنین در گره های پلتفرم  توزیع می شود.

ویژگی های قرارداد هوشمند در دنیای واقعی

رای گیری

نتایج رای گیری را می توان در یک بلاک چین وارد کرد و همچنین در گره های شبکه توزیع کرد. همه این داده ها رمزگذاری شده و ناشناس هستند که از هرگونه دستکاری جلوگیری می کند.

لجستیک

به طور کلی زنجیره تامین دارای مراحل و پیوندهای مختلفی است. هر لینک باید تاییدیه شما را از قسمت قبل دریافت کند تا مفاد قرارداد همکاری شما اجرا شود. این زمان بر است و با اجرای یک قرارداد هوشمند  این بار و هر شرکت کننده می تواند پیشرفت کار را ببیند و کار خود را به موقع انجام دهد.

قراردادهای هوشمند از طریق ایجاد شفافیت در شرایط قرارداد، جلوگیری از تقلب را تضمین می‌کنند و ردیابی محموله‌ها نیز از طریق یکپارچه‌سازی اینترنت اشیا نیز امکان‌پذیر است. همچنین از دیگر کاربردهای  قراردادهای هوشمند می توان در زمینه هایی مانند اداری، بانکی، بیمه، املاک و … و … اشاره کرد.

مزایای بهره گیری از قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند از تمامی مزایای تکنولوژی بلوک چین استفاده می کنند، به عنوان مثال:

امنیت

درواقع قراردادهای هوشمند رمزگذاری شده و بین گره‌های شبکه توزیع می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که داده‌ها بدون اجازه شما از بین نمی‌روند یا تغییر نمی‌کنند.

سرعت و صرفه جویی در وقت

بیشتر فرآیندها خودکار هستند، به این معنی که بیشتر واسطه ها از دست می روند.

استاندارد سازی

امروزه انواع مختلفی از  قراردادهای هوشمند وجود دارد، همچنین می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و بر اساس نیاز خود  تغییر دهید.

اعتماد

هیچ کس نمی تواند اسناد شما را بدزدد یا گم کند زیرا آنها رمزگذاری شده و به طور ایمن در یک دفتر کل ذخیره می شوند. همچنین، لازم نیست به افرادی که با آنها سر و کار دارید اعتماد کنید یا منتظر آنها باشید. به خود نیز اعتماد کنید، زیرا سیستم قرارداد هوشمند به راحتی مسائل مربوط به “مشکل اعتماد” را حل می کند.

کارایی

استفاده از قراردادهای هوشمند همچنین باعث صرفه جویی در وقت شما می شود و درواقع  نیازی به ثبت، ارسال یا انتقال بسیاری از اسناد کاغذی به مکان های خاص را نخواهید داشت.

صرفه جویی در هزینه ها

درواقع به لطف قراردادهای هوشمند، نیازی به دفاتر رسمی، مشاوران، نمایندگان املاک و بسیاری از واسطه های دیگر نیست و  تمدید قرارداد بسیاری از هزینه های مربوط به خدمات آنها را حذف می کند.

بیشتر بخوانید : طراحی سایت اقساطی

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

09218495036

instagram-seotehran  Telegram-seotehran  whatsapp-seotehran