در TOGAF به چه معناست و وابسته به چیست

پیش از صحبت درباه ی پروژه معماری سازمانی باید بگوییم که معماری چیست؟TOGAF این تعریف را پذیرفته و گسترش می دهد. در TOGAF، “معماری” وابسته به متن شامل دو مفهوم است:

_ توضیحات رسمی یک سیستم یا یک برنامه تفصیلی از سیستم در یک مقطع جزء برای هدایت اجرای آن.

_ ساختار مؤلفه ها، ارتباط متقابل آنرها و اساس و دستورالعمل های حاکم بر دیزاین و تکامل آن ها در طول زمان.

پروژه معماری سازمانی چیست؟معماری سازمانی (EA) یک شیوه مناسب برای انجام تجزیه و تحلیل، طراحی، برنامه ریزی و اجرا با به کار بردن از یک رویکرد جامع در همه وقت ها برای توسعه و اجرای موفقیت‌ آمیز بزنامه است. معماری سازمانی از اساس معمول و روش های معماری برای کمک سازمان ها در طی اداره کردن فرایند های کسب و کار، داده‌ ها و اطلاعات و عوض کردن فناوری لازم برای اجرای برنامه های خود استفاده می کند.

این روش ها از بعد های متفاوت یک سازمان برای شناختن، ایجاد انگیزه و دستیابی به این تغییرات به کار می برد، که دارای تلاش برای درک مقصود استراتژیک یک تجارت و بعد داشتن تمام موارد از جمله پردازش های تجاری، پشتیبانی از فناوری، ارتباط شرکا، تا انواع و اقسام زیرساخت ها، استخدام و آموزش و هر کار پر اهمیت دیگری در جهت دستیابی به کارکرد بهتر در کسب و کار باشد.

چارچوب محتوا معماری چیست

چارچوب محتوا یک نوع ساختاری در پروژه معماری سازمانی از انواع، ارتباط و خصوصیت های بلوک ساختمان را ارائه می‌ دهد که می‌ تواند به طور غیر رسمی مورد کاربرد قرار گیرد یا به عنوان پایه‌ای برای پیکربندی یک ابزار نوع سازی معماری سازمانی است. در صورتی که، بلوک‌ های ساختاری به صورت عناصر اصلی معماری در TOGAF می باشند.

به گفته ی محتوای پروژه معماری سازمانی چارچوب محتوا به صورت پشتیبانی از معماری‌ های سبک و تفصیلی، یک معنای اصلی و فرمت، با مدل بلوک‌ های ساختمان اختیاری، با مقصود حمایت از جزئیات معماری به عمل می روند. این فواید زیر به TOGAF اضافه شده است:

_ یک چک فهرست جامع از خروجی‌ های معماری را عرضه می کند.

_ یکپارچگی مناسب تر محصولات کاری را در صورت تصویب در یک شرکت توسعه می‌دهد.

_ یک استاندارد باز و تفصیلی برای شیوه توصیف معماری ها ارائه می‌ دهد. توانایی تحویل، خروجی و بلوک‌ ها توانایی تحویل برای کالا های کار مورد احتیاج برای تولید استفاده می‌ شود و به صورت رسمی مورد بررسی، توافق جای می گیرد و بواسطه ذینفعان امضا می‌ شود.

خروجی پروژه ها همواره در زیر دسته تحویل ها جای دارد و به طور مستنداتی هستند که در پایان پروژه بایگانی می شوند یا به صورت مدل مرجع، استاندارد از چشم انداز معماری به منبع آن انتقال داده می شوند.چارچوب محتوای معماری از سه گروه متفاوت برای طبقه بندی مدل تولیدی که در پردازش فرآیند ADM استفاده می‌ شود، استفاده می‌ کند.

بلوک وابسته عملکردی است که برای تأمین احتیاج های کسب و کار در یک سازمان تعریف شده است. بلوک ها برخی در سطوح متفاوت استفاده می‌ شوند. ما می‌ توانیم از آن برای مشخص کردن توانایی های کسب و کار مثل مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) در تحلیل نخست استفاده کنیم.

ما همینطور می‌ توانیم توانایی معنایی را در کارکرد هایی مثل داده های مشتری و بعد تفصیل بیشتر در مورد این نکات شرح دهیم.بخش بندی معماری با تقسیم سازمانی و معین کردن نقش ها و مسئولیت های مناسب به هر قسمت امکان مدیریت مبلغ ها و پیچیدگی ها را می دهد.همراه ما در محتوای پروژه معماری سازمانی باشید.

مخزن معماری (Architecture Repository)

به بیان مقاله ی پروژه معماری سازمانی مخزن معماری محیطی منطقی برای سازماندهی مواد مرجع و نتایج کار معماری است. بعضی یا همه آن احتمال دارد در ابزار مخزن فیزیکی مثل کابینت اسناد VP بایگانی شوند. همینطور این یک مدل معنایی است که مدل کالا را ذخیره می کند. اجزای اصلی یک مخزن معماری به توضیح زیر است:

_ معماری متامدل کاربرد مناسب با سازمان از یک چارچوب معماری ، از جمله متامدل برای محتوای معماری را بیان می کند.

_ معماری توانایی ها پارامتر ها، ساختارها و پردازش های پشتیبانی کننده از حاکمیت مخزن معماری را تعریف می کند.

_ معماری منظره، نمای معماری از بلوک های ساختمانی را که اکنون در سازمان استفاده می شود (به عنوان نمونه فهرستی از برنامه های زنده) نشان می دهد. این منظره احتمالاً در سطوح متفاوتی از انتزاع وجود دارد تا متناسب با مقاصد معماری متفاوت باشد.

_ پایگاه اطلاعاتی استاندارد (SIB) استاندارد هایی را که باید با معماری‌ های بروز تطبیق داشته باشد ، ضبط می‌ کند، که می‌ تواند دارای استاندارد های صنعت، کالا ها و خدمات منتخب از تأمین کنندگان یا فعالیت اشتراکی باشد که پیش از این در سازمان مستقر شده اند.

_ کتابخانه مرجع دستورالعمل ها، الگو ها، و دیگر اشکال مواد مرجع را عرضه می دهد که می تواند برای سرعت بخشیدن به ایجاد معماری های بروز برای سازمان مورد کاربرد قرار گیرد.

_ گزارش حاکمیت دارای سابقه فعالیت حاکمیت در همه سازمان است.همراه ما در مقاله ی پروژه معماری سازمانی باشید.

ارتباط مدل‌ های مرجع با پروژه معماری سازمانی : زنجیره معماری از چهار پایگاه شکل گرفته است. پردازش اساسی کشف الزامات معماری، تجزیه و ارزیابی و درک معماری هایی است که در حال کنون در سازمان وجود دارد، از معماری های بنیادی (به معنی TRM) ، از راه معماری سیستم های معمول III-RM) ، معماری های استاندارد صنعت، (یعنی SOA) ، و معماری یک سازمان است.

در این باره معماري سرويس گرا تعريف ثابت و مورد توافقي موجود نیست اما اكثر تعاريف و متون بر اين عنوان توافق دارند كه اين معماري مرتبط به لايه هاي پائين بوده و رهيافتي متكي بر فناوري است كه اتر آن بر هر دو زمینه كسب وكار و فناوري واقع مي شود. در بیشتر متون، معماري سرويس گرا را نگرشي پائين به بالا تحلیل مي كنند.

البته اين عنوان به اين مفهوم نيست كه پردازش معماري سرويس گرا از جزئيات به كليات مي رسد، معین است كه اول بايد سرويس هاي كلان شناسائي شوند، بعد سرويس هاي كاربردي و دست آخر نوبت به پياده سازي آن ها مي رسد لذا مفهوم از اينكه بیان مي شود معماري سرويس گرا پائين به بالاست به اين مفهوم است كه رهيافت بر مبناي راه حل هاي زمینه فناوری ارائه شده كه به جامعيت سيستم هاي اطلاعاتي و يكپارچگي تخصص و فناوري یاری مي كند.

با ما در سئو تهران همراه باشید.

شماره تماس و ارتباط در تلگرام و واتساپ

09367511706

“شما می توانید ما را در شبکه های اجتماعی Facebook ،Telegram و instagram دنبال کنید“

پشتیبانی سایت

اداره پیج اینستاگرام

ادمین اینستاگرام