امتیازدهی به : post

کاربرد فضای خالی در طراحی سایت:

در طراحی سایت مخصوصا طراحی سایت های ویژه استفاده بجا از فضای خالی تاثیر مثبتی در رساندن منظور ما به طرف مقابل دارد

فضای خالی در کل به معنی فضای نداشته نیست کاربرد فضای خالی در طراحی سایت که می تواند سایت های شرکت و یا فروشگاه های زنجیره ای باشد نکات و عنصر های مهم و زیادی ساختمان طرح های ما را تشکیل می دهد. یکی از مهمترین نکات عنصرها که بیشتر طراحان سایت آن را نادیده می گیرند فضای سفید که به آن فضای منفی گفته می شود، است فضای سفید یا همان فضای منفی اطراف دیگر عنصر های طراحی وجود دارد .

کاربرد فضای خالی در طراحی سایت بعضی از عناصر خاص در طراحی ما را شامل می شود ، مثل فضای خالی بین متون. فضای خالی در طراحی سایت برحسب فضای سفید میکرو و رابطه آن با فضای سفید ماکرورا طبقه بندی می کنیم .یکی از کاربردهای فضای خالی در طراحی سایت نظم بصری است

طراحی های ما با اجرای مرتب اولویت های بصری و استفاده از فضاهای خالی یک حرکت آسان بصری به اجرا خواهد گذاشت که ابهامات وشک هارا از بین میبرد یکی دیگر از کاربردهای فضای خالی در طراحی سایت جدا کردن گروه ها است .

گاهی ممکن است ما مجبور شویم در فضای باقی مانده کالاهایی که ‌میخواهیم توجه مشتری را بیشتر جلب کنیم خیلی نزدیک تر به هم قرار بدهیم .این کارما باعث می شود که قسمت های موجود دران بخش فروش مانند هم دیده شوند و توجهی دریافت نشود چون با شلوغی صفحه نادیده گرفته می شودکه با آن ترکیب شدند

یکی از راه حل های این مشکل این است که به جای پررنگ کردن محصولات باید آنها را فقط با اندازه های متفاوت نشان دهیم یا جهت ها و قالب هایشان را تغییر دهیم و همچنین ترکیبی از این دو روش را استفاده کنیم .

دراین صورت فضاهای خالی بین قسمت های مختلف ما ایجاد می شود .که آنها را از هم جدا می کند برای مشتری راحت خواهد بود و آن را همه ببینند یکی دیگر از کاربرد فضای خالی در طراحی سایت قابلیت داشتن و دارا بودن  فضای سفید است .فضای خالی مهم‌ترین اصل خوانا بودن متن ما است اگر این متن فشرده بود و هیچ فاصله ای بین کلمات نبود ما نمی‌توانستیم آن را بخوانیم

داشتن یک فضای خالی خیلی کم باعث می‌شود که متن ما داخل سایت فشرده و ناخوانا باشد .فضای خالی زیاد  فضای صفحه را هدر می‌دهد و امکان اینکه نامنسجم  در صفحه وب سایت دیده شود وجود دارد‌ به همین خاطر است که طراحان سایت برتر تاکید زیادی روی فونت تایپ دارند.

یکی از مهمترین نکات در استفاده از فضای خالی در طراحی سایت توجه به انتقال هرچه سریع تر پیام به مخاطب است به همین علت تلاش می‌کنیم تا از فضای خالی مناسب در اطراف یک موضوع و یک عنوان جدید در صفحه به کار بگیریم تا مخاطب بتواند هر چه سریعتر موضوع‌های مطرح شده در سایت را را بشناسد .

در یک مصاحبه اینترنتی به این نتیجه رسیده ایم که استفاده درست از فضای خالی در طراحی سایت مانند دکمه خرید میتواند باعث افزایش مخاطب و مشتری ها شود به همین علت هر زمان که یک پیام مشخص به کاربر ارسال کنیم یا با استفاده از یک دکمه او را ببخش مورد نیاز او برسانیم یعنی از فضای خالی استفاده کرده‌ایم.

دلیل اهمیت فضای خالی در طراحی سایت:

فاصله در فضای خالی در بین عنصر های سایت باعث می شود مخاطب سردرگم شود .چون که در هر قسمت از صفحه سایت مطالبی قرار داده شده است و مطالعه متن های در حالت متراکم بسیار دشوار، برای کاربر است .در این شرایط متون بدون نظم و منطق و پاراگراف های داخل سایت بدون فاصله در کنار هم قرار می گیرند.

یکی از مهمترین نکته ها در طراحی سایت اصولی و جذب کننده مخاطب رعایت فضا های خالی در طراحی سایت است.با ایجاد کردن فاصله های منطقی و چیدمان های ایجاد شده می توان متن ها و عنصر های مهم سایت را برای مخاطب جلوه بهتری داد با این روش گفته شده مخاطب به راحتی و در کمترین زمان به قسمت مورد نظر خود راهنمایی می شود.

برخی از کاربردهای فضای خالی در طراحی سایت عبارت است از:

برجسته نشان دادن موضوع اصلی سایت و هدایت مخاطب به سمت هدفی که داخل سایت دارد .ایجاد مرز بین متون و المان ها و همچنین ایجاد حس مدرن و به روز بودن سایت در مخاطب و همچنین ایجاد کردن و تقسیم فضاهای خالی در سایت بدون استفاده از قاب افزایش میزان اسکرول صفحه و دسترسی سریع به اطلاعات تماس در صفحه سایت همچنین یکی از مهمترین کاربرد های فضای خالی در طراحی سایت توجه بیشتر مخاطب به دکمه های راهنما داخل سایت یا بنرهای تبلیغاتی که طراح داخل سایت قرار داده است.

استفاده از تکنیک فضای خالی در طراحی سایت( یو ای )

هر سایتی با یک هدف مشخص ایجاد شده است که این اهداف می‌تواند برای پر کردن یک فرم و یا ثبت نام در یک سایت مشخص یا خرید و فروش یا مربوط به یک سایت بیمارستانی باشد .

با به کار بردن تکنیک های فضای خالی در طراحی سایت و به خصوص در صفحات لندینگ میتوان توجه مخاطب را به بخش مورد نظر جلب کرد و با کاهش دادن محتوای اضافی اصلی‌ترین هدف و المان صفحه را به مخاطب نمایش داد یکی از ساده ترین نمونه های استفاده از این فضای خالی میتوان به صفحه سرچ کردن گوگل اشاره کرد.

در این روزهای پر مشغله افراد به هنگام خواندن مطالب سایت ها عجول هستند و می‌خواهند هرچه سریعتر پاسخ نیاز خود را پیدا کنند وجود فضای خالی در سایت از حواس پرتی و عجول بودن مخاطب جلوگیری می کند و مخاطب زودتر می تواند به خواسته خود برسد

نتیجه گیری و سخن آخر

یادمان باشد در طراحی سایت و کاربرد فضای خالی در آن رعایت تعادل در سایت را فراموش نکنیم به طوری که نبوده فضای خالی باعث به هم ریختگی سایت و آشفتگی آن می شود استفاده بیش از حد از فضای خالی در طراحی سایت این حس را به مخاطب می رساند که سایت محتوای مناسب و خاصی ندارد و موجب نارضایتی تمامی مخاطبان می شود.

بیشتر بخوانید : طراحی سایت اقساطی

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

09218495036

instagram-seotehran  Telegram-seotehran  whatsapp-seotehran