امتیازدهی به : post

کار آفرینی اجتماعی چیست ؟

عملی که فرد کار آفرین در حل مشکل انجام می دهد، کار آفرینی اجتماعی نام دارد. فرد کار آفرین اجتماعی باید مشکلی را که در نظر دارد وبا آن مواجه شده است وخود فرد آن مشکل را شناسایی کرده است را به خوبی حل کند. مشکل باید منجر به تولید محصولی شود که افراد جامعه برای آن تقاضا داشته باشد و اگر عرضه شود از آن استفاده کنند. کار آفرین باید مشکل را با روشهایی که درنظر دارد بتواند حل کند.

محصولی که حاصل این مشکل و کار آفرین اجتماعی است باید توسط افراد در بازار قابل عرضه باشد .

اهداف کار آفرینی اجتماعی چیست؟

مهم ترین اهداف کار آفرینی اجتماعی شامل موارد زیر است: باید انگیزه ای را که کارآفرین اجتماعی به دنبال آن است را پیدا کرده و آن را مورد توجه قرار دهیم .

کار آفرینی اجتماعی باید در زمینه یاری رساندن به قشر ضعیف جامعه باشد و همچنین کمک به واحدهای خیریه برای نیازمندان باشد و انسجام اجتماعی را بهبود بخشد.

ایده های کار آفرینی اجتماعی شامل موارد زیر است:

نسبت به مشکلی که به آن اشتیاق دارید شناخت کافی داشته باشید و آن را تعریف کنید: هدف و اشتیاق خود را در نظر بگیرید و بعد به مرحله دوم بروید مثلاً درنظر بگیرید که به چه کاری علاقه دارید .،به تقسیم غذا بین نیازمندان فعالیت می خواهید کنید یا در موسسات خیریه می خواهید فعالیت کنید.

فاصله ها را تعیین کنید :در حال حاضر بعد از این که هدف خود را در نظر گرفتید نوبت به این می رسد که فاصله خود را با اهداف تان در نظر بگیرید مثلاً درنظر بگیرید برای تهیه غذا برای نیازمندان چگونه همیشه غذای تازه به این افراد برسانید و این افراد را بهتر و سریع تر پیدا کنید وبه دستشان برسانید.

نقاط قوت و مهارت های خود را تعیین و در نظر بگیرید :در این مرحله نوبت به این می رسد که شما نقاط قوت و ضعف خود را در نظر بگیرید و آن نقاط ضعف و قوت را در برگه ای بنویسید تا هم از نقاط قوت بهترین بهره را ببرید و نقاط ضعف خود را برطرف کنید ودر حل و برطرف کردن آن بر آیید.

در مورد کسب و کار خود تصمیم گیری کنید: یک کار آفرین اجتماعی باید توجه داشته باشد که این کار آفرینی که می خواهد بکند کار شخصی نیست و باید تمام جنبه ها را در نظر بگیرد کسب و کار ی را ایجاد کند که به پیشرفت و درآمد برسد.

کار آفرینی اجتماعی باعث محبوب شدن شما می شود، در دوره ای که بیشتر افراد به دنبال پیشرفت و سود های فزاینده هستند ،موسسه هایی که به دنبال کار آفرینی اجتماعی هستند مورد توجه عموم قرار می گیرد و بین مردم محبوب می شود.

چرا باید به کار آفرینی اجتماعی توجه کرد؟

در جوامع امروزی مشکلات و بحران های اقتصادی فراوانی وجود دارد مانند بیکاری و تنگدستی .در جوامع امروزی باید تبعات این مشکلات و بحران ها را بررسی و رفع کرد به نفع اقشار کم درآمد جامعه تا کم تر آسیب ببینند.

در جوامع امروزی افراد کمی از سطح بهداشت برخوردار هستند و فشاری که فشار اقتصادی بر روی کودکان و نوجوانان می گذارد باعث شده افراد کم تری از امکانات آموزشی برخوردار باشند و در بین فقرا دعوا و کش مکش به علت فقر و تنگدستی بر روی در آمد وجود دارد، با کاهش هزینه دولت ها و بنگاه ها و خانوار ها و…هزینه ای که برای محیط زیست می کرده اند کم تر شده است.

هم اکنون پیشرفت مشاهده نمی شود و کسانی هم که نیازمند نبوده اند به افراد فقیر جامعه ملحق شده اند. با توجه به این که به کار آفرینی اجتماعی توجه کم تری می شود و افراد کم تری به این مقوله اهمیت می دهند واز آن حمایت می کنند ،وضعیت جامعه در شرایط خطرناکی قرار دارد و عدم حمایت از کار آفرینی اجتماعی و انجام این کار آفرینی اشتباه بزرگی می باشد.

چه تفاوتی بین کار آفرینی و کار آفرینی اجتماعی وجود دارد ؟

هدفی که کار آفرین به دنبال آن است به دست آوردن ثروت برای خود است و در تمامی مراحل کار آفرینی این هدف را دنبال می کند ولی کار آفرین اجتماعی به دنبال منفعت خود نیست وبه دنبال منفعت جامعه است و در واقع محصول یا خدمتی را می خواهد به وجود بیاورد که مشکل و بحران اقشار بیشتری از جامعه را برطرف نماید.

در کار آفرینی اجتماعی توجه بیشتری به اقشار کم درآمد جامعه و نیازمندان و کم  برخوردار می شود و تمرکز برای حل مشکلات آن ها می باشد.

کار آفرین چه کسی است ؟

تصور غلطی که در بین همه جریان دارد ،این است که ما فکر می کنیم که هر کسی که اقدام به راه اندازی کسب و کار ی می کند حتماً کار آفرین است ولی از نظر اقتصاددانان این گونه نیست و هر کسی که اقدام به راه اندازی کسب و کار می نماید حتماً کار آفرین نیست بلکه کار آفرینی فعالیتی نوظهور می باشد که جامعه به آن نیاز دارد وبه دنبال کار آفرین به پیشرفت اقتصادی می رسدِ و کار آفرین در کار خود علاوه بر این که منابع مورد نیاز را تامین می کند ،سود  خود را در نظر می گیرد تا منجر به ضرر و زیان برای خود نشود.

کار آفرین باید علاوه بر این که دارد کسب وکار ی را برپا می کند این کسب وکار حتما باید جدید و کار آمد باشد.

بیشتر بخوانید : طراحی سایت اقساطی

با سئو تهران همراه باشید ….

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

02144030236

(دفتر)

09012805106

09218495036

instagram-seotehran  Telegram-seotehran  whatsapp-seotehran