مجازی سازی چیست؟

مجازی سازی یک تکنولوژی است که به گفته محققین منظور راحت تر شدن پردازش کار، یک برنامه کاربردی، سیستم عامل مهمان (guest OS) یا گرفتن داده‌ها از سخت افزار یا نرم افزار اساسی موجود جدا می ‌شود. کاربرد اساسی تکنولوژی virtualization، مجازی سازی سرور است که از یک لایه نرم افزاری به اسم هایپروایزر (hypervisor) برای مشابه سازی سخت افزار اساسی به کار می برند.

این لایه همواره دارای حافظه CPU، ورودی/خروجی (I/O) و ترافیک شبکه است. هایپروایزر (hypervisor) منابع فیزیکی را به انجام می‌ گیرد و آن ‌ها را از هم گسسته می ‌کند تا در فضا مجازی از آن‌ ها به کار برده شود. آن‌ ها توانا به جای گرفتن بالای سیستم عامل هستند یا می‌ توانند اساسا روی سخت افزار نصب شوند. اکثر سازمان ‌ها به این شیوه سیستم‌ های خود را مجازی می ‌کنند.

Hypervisor Xen یک برنامه نرم افزاری منبع آن به طور باز است که وظایف مدیریت تعاملات مقطع پایینی را که میان ماشین‌ های مجازی (VMs) و سخت افزار فیزیکی انجام می گیرد، بر عهده دارد. به عنوان دیگر به گفته مقاله مجازی سازی، Hypervisor Xen امکان بوجود آوردن، اجرا و مدیریت یکسان ماشین‌ های مجازی متفاوت را در یک فضا فیزیکی بوجود می آورد .

با یاری هایپروایزر (hypervisor)، سیستم عامل مهمان (guest OS) که به صورت عادی با سخت افزار حقیقی در تعامل است، هم اکنون این کار را با مشابه سازی نرم افزاری از آن سخت افزار صورت می‌ دهد.با اینکه که کارکرد این سیستم مجازی به اندازه یکسانی با عملکرد سیستم عامل در حال اجرا برابر است و یه گفته مقاله مجازی سازی بر روی سخت افزار حقیقی نیست، معناس مجازی سازی همینطور به کار می ‌رود.

به دلیل اینکه بیشتر سیستم عامل ها و برنامه های به کار رفته مهمان احتیاجی به استفاده اساسی از سخت افزار اصولی ندارند. این حرکت با از بین بردن متعلق بودت به یک بستر سخت افزاری ویژه، دارای انعطاف پذیری و کنترل زیادتری را فراهم می‌ کند. در صورتی که مجازی سازی در شروع برای سرور ها به کار می ‌رفت، حال به برنامه ‌های کاربردی، شبکه ‌ها، داده‌ ها و دسک تاپ همچنین گسترش پیدا کرده است.

پردازش مجازی سازی دارای مراحل زیر است 

1- هایپروایزرها (hypervisorها) منابع فیزیکی را از فضا فیزیکی خود جدا می کند.
2- منابع از فضا فیزیکی گرفته می‌ شوند و در صورت امکان به فضا های مجازی متفاوت بخش بندی می‌ شوند.
3- کاربران با فضا مجازی کار می‌ کنند و محاسبات در آن صورت می ‌شود.
4- بعد از اجرای فضا مجازی، کاربر یا برنامه می ‌تواند فرمانی ارسال کند که احتیاج به منابع بیشتر از فضا فیزیکی دارد. در جواب، هایپروایزر (hypervisor) پیغام را به سیستم فیزیکی انتقال می دهد و تغییرات را ذخیره می کند.

از فضا مجازی برخی به گفته مقاله مجازی سازی به عنوان یک میهمان یا ماشین مجازی (virtual machine) نام برده می ‌شود. VM مثل یک فایل داده واحد انجام می دهد که می ‌تواند از یک رایانه به رایانه دیگر انتقال شود و در هر دو باز شود. انتظار دارد که در هر رایانه به یک شیوه اجرا شود.

مدل های مجازی سازی : اگر تا به کنون هارد دیسک خود را به قسمت های متفاوت تقسیم کرده اید، ممکن است حدودی درباره مجازی سازی اطلاع داشته باشید. یک قسمت در حقیقت تقسیم منطقی یک هارد دیسک برای بوجود آورن دو هارد جداگانه است.

1- مجازی سازی شبکه (Network virtualization)

مجازی سازی شبکه شیوه ای است برای ترکیب منابع وجود داشته در یک شبکه از راه تقسیم پهنای باند وجود داشته در کانال ها که هر یک از دیگری جدا است و می‌تواند به طور بلادرنگ به یک سرور یا دستگاه ویژه مختص یابد. .

2- مجازی سازی ذخیره سازی (Storage virtualization)

مجازی سازی storage اینگونه است از یکپارچه ‌سازی ذخیره سازی فیزیکی چند تا دستگاه storage شبکه به صورتی که آنچه به گمان می ‌رسد یک دستگاه ذخیره‌ سازی یکی است که از یک کنسول مرکزی مدیریت می‌ شود.با ما در مجازی سازی همراه باشید.

3- مجازی سازی سرور (Server virtualization)

مجازی سازی سرور یک روش مجازی سازی است که دارای تقسیم یک سرور فیزیکی به اندازه سرور های کم و مجازی با یاری نرم افزار مجازی سازی می‌ شود. در مجازی سازی سرور، هر سرور مجازی هماهنگ با چندین سیستم عامل را اجرا می ‌کند. به گفته مقاله مجازی سازی در حقیقت قصد این است زمان افزایش اشتراک منابع و زیاد شدت ظرفیت، کاربر احتیاج به دانش و مدیریت جزئیات مختلف منابع سرور نداشته باشد.

شماره تماس و ارتباط در تلگرام و واتساپ

09367511706

“شما می توانید ما را در شبکه های اجتماعی Facebook ،Telegram و instagram دنبال کنید“

با سئو تهران همراه باشید….

پشتیبانی سایت